Legalny Bukmacher

zakłady bukmacherskie – Promocje i Kody

Zakłady dla zabawy a zakłady dla zysku

Stawiając zakłady sportowe, musimy podejmować wiele decyzji. Podejmujemy decyzje o wszystkim, od tego, jakie sporty chcemy obstawiać, po jakie zakłady chcemy postawić. Zanim zaczniemy obstawiać sport, musimy zdecydować DLACZEGO chcemy obstawiać sport. To pytanie może wydawać się złożone, ale w rzeczywistości istnieją tylko dwie możliwe odpowiedzi. Obstawiamy dla zabawy lub obstawiamy, aby zarobić.

Teraz zabawa i zysk nie wykluczają się wzajemnie. Wiemy to na pewno, ponieważ czerpiemy zyski z zakładów sportowych ORAZ to sprawia nam wiele radości. Jesteśmy pewni, że są inni gracze, którzy mogą powiedzieć to samo. Ogólnie rzecz biorąc, większość graczy ma jednak pierwszeństwo przed innymi, nawet jeśli dzieje się to podświadomie. Istnieje wiele tego, co nazywamy „rekreacyjnymi graczami”, którzy stawiają przede wszystkim na rozrywkę. Są też poważniejsi gracze, którzy koncentrują się głównie na próbach zarabiania pieniędzy.

Czy naprawdę ważne jest, jakie są Twoje cele w zakładach sportowych? Naszym zdaniem tak. Twoje cele wpłyną na twoje ogólne podejście. Jeśli celem jest po prostu dobra zabawa, musisz skupić się na upewnieniu się, że tak się stanie. Nie jest to szczególnie trudne. Jeśli jednak celem jest osiągnięcie stałych i regularnych zysków w miarę upływu czasu, sprawy stają się nieco trudniejsze. Aby uzyskać ogólny zysk, musisz się wiele nauczyć.

Napisaliśmy ten artykuł, aby pomóc Ci zdecydować, które podejście jest dla Ciebie odpowiednie. Zaczynamy od kilku kluczowych faktów, które powinieneś znać i kilku pytań, na które musisz odpowiedzieć. Następnie oferujemy proste porady dotyczące zakładów dla zabawy. Kończymy z dogłębnym spojrzeniem na to, czego potrzeba, aby osiągnąć sukces. Zanim przeczytasz tę stronę, powinieneś mieć jasne pojęcie, czy chcesz postawić na zabawę, czy na zysk. Dowiesz się również, co jest wymagane do osiągnięcia twoich celów.

Kluczowe fakty i pytania, na które należy odpowiedzieć

Zanim zaczniesz poważnie zastanawiać się, czy powinieneś skoncentrować się na zabawie, czy spróbować zarobić trochę pieniędzy, musisz wiedzieć o czterech faktach.

 • Większość zakładów sportowych traci pieniądze.
 • Utrata pieniędzy może być przyjemnością.
 • Możliwe są długoterminowe zyski z zakładów sportowych.
 • Zarabianie na sporcie nie jest łatwe.

Pierwszy wymieniony tutaj fakt nie jest dla ciebie zaskoczeniem. Nie jest tajemnicą, że większość ludzi, którzy stawiają na sport, traci pieniądze. Mogą wygrywać zakłady tu i tam, ale ogólnie tracą pieniądze. To właśnie utrzymuje bukmacherów w biznesie.

Większość graczy nie ma nic przeciwko utracie pieniędzy z powodu faktu, że jest to numer dwa na naszej liście. Utrata pieniędzy nie pomaga w zabawie z zakładami sportowymi, ale to nie znaczy, że nie może być zabawą PRZESZŁOŚĆ utraty pieniędzy. Nie musisz nawet postrzegać go jako „tracącego” pieniądze. Jeśli obstawianie jest formą rozrywki, wówczas pieniądze utracone na zakładach można po prostu uznać za koszt rozrywki. Wiele innych form rozrywki kosztuje, więc dlaczego zakłady sportowe miałyby być inne?Zwracamy uwagę, że nie musisz tracić pieniędzy przy zakładach sportowych.

Niektórzy uważają, że niemożliwe jest pokonanie bukmacherów i osiągnięcie długoterminowych zysków z zakładów sportowych. Zdecydowanie nie zgadzamy się z tymi ludźmi, stąd trzeci fakt na naszej liście. Chociaż bukmacherzy mają wyraźną przewagę nad swoimi klientami, ich przewagę można zdecydowanie pokonać. Jest mnóstwo ludzi, którzy stale zarabiają na zakładach sportowych, więc nigdy nie myśl, że to niemożliwe.

Nie powinno to brzmieć sprzecznie, ale nie chcemy, żebyś myślał, że to łatwe. Właśnie dlatego czwarty fakt wskazuje, że zarabianie na zakładach sportowych może być dość trudne. Każdy ma możliwość zarabiania pieniędzy, ale musi być gotów poświęcić dużo czasu i wysiłku. Jednym z powodów, dla których udane zakłady wymagają ciągłych badań i analiz.

Biorąc pod uwagę te cztery fakty, które według Ciebie podejście jest dla Ciebie najlepsze? Czy zdecydujesz się skupić na zabawie, czy wkładasz dodatkowy wysiłek wymagany do osiągnięcia zysku?

Nie ma tutaj „poprawnej” decyzji. To jest osobisty wybór. Niektórzy ludzie lubią skupiać się na zabawie i chętnie tracą / wydają pieniądze. W porządku. Inni wolą brać sprawy poważniej i starają się pokonać bukmacherów. To też w porządku.

Pamiętaj, że zabawa i zysk nie wykluczają się wzajemnie. Nie ma powodu, dla którego nie można postawić przede wszystkim na rozrywkę, a mimo to włożyć trochę wysiłku w zyskowność. A jeśli postawisz na zysk i odniesiesz sukces, zapewne będziesz się dobrze bawić. Po prostu zalecamy określenie głównego priorytetu i odpowiednie działanie.

Jeśli najbardziej lubisz zakłady na zabawę, musisz zadać sobie następujące pytania.

 • Czy mogę zaakceptować utratę pieniędzy?
 • Czy mogę grać odpowiedzialnie?

Jeśli odpowiedziałeś twierdząco na oba te pytania, to nie ma żadnego powodu, dla którego nie możesz cieszyć się zakładami sportowymi jako formą rozrywki. Jeśli odpowiedziałeś przecząco na którekolwiek z nich, zakłady sportowe mogą być dla Ciebie nieodpowiednie.

Jeśli obstawianie zysków jest drogą, którą chcesz obrać, zadaj sobie następujące pytania.

 • Czy mam wystarczająco dużo wolnego czasu, aby zaangażować się w zakładach?
 • Czy jestem przygotowany, aby dowiedzieć się wszystkiego o wymaganych umiejętnościach i wiedzy?

Jeśli odpowiedziałeś twierdząco na oba te pytania, to dobry punkt wyjścia. Pamiętaj jednak, aby dalej czytać, ponieważ dokładniej przyglądamy się temu, co jest wymagane, aby odnieść sukces jako gracz na tej stronie. Jeśli odpowiedziałeś przecząco na którekolwiek z tych pytań, być może lepiej skoncentrować się na zabawie z zakładami: przynajmniej na razie. Zawsze możesz zacząć brać sprawy poważniej na później.

Obstawianie dla zabawy: Wskazówki i porady

Nie wszyscy polubią zakłady sportowe, ale większość ludzi. Nigdy się nie dowiesz, dopóki nie spróbujesz! Doradzamy wszystkim zainteresowanym obstawianiem zakładów dla zabawy, a przestrzeganie go z pewnością zwiększy Twoje szanse na wartościowe doświadczenie.

 • Miej ustalony budżet na ile jesteś gotów stracić.
 • Nie stawiaj zbyt wiele na żaden zakład.
 • Skoncentruj się na sportach, które lubisz oglądać.
 • Nie stawiaj zbyt wielu zakładów.
 • Eksperymentuj z różnymi rodzajami zakładów.
 • Wypróbuj zakłady na żywo.
 • Naucz się podstawowej strategii.
 • Nie martw się o swoje wyniki.

Pierwsza wskazówka na tej liście jest zdecydowanie najważniejsza. Jeśli zdecydujesz się zastosować tylko jedną z naszych wskazówek, niech to będzie ta! Zdecyduj, ile pieniędzy jesteś gotów zaryzykować utratę, i upewnij się, że jest to kwota, którą możesz stracić. Zatem nigdy nie wydawaj więcej niż ta budżetowana kwota. Jeśli zaczniesz wydawać więcej niż pierwotnie planowałeś, bardzo prawdopodobne jest, że zakłady sportowe przestaną być zabawne. Przegrana jest w porządku. Zbyt duże straty nie są. Zachowaj kontrolę i trzymaj się budżetu.

Nasza następna wskazówka jest ściśle związana z pierwszą. Oprócz ustalonego budżetu powinieneś również ustalić zasady dotyczące wysokości stawki dla każdego zakładu. Najlepiej byłoby, gdybyś zawsze stawiał niewielki procent swojego budżetu. Dokładniej omówimy to w następnym artykule.

Skoncentrowanie się na sporcie, który lubisz oglądać, to prosta logika. Bardziej prawdopodobne jest, że będziesz podejmować dobre decyzje dotyczące zakładów w ten sposób, ze względu na posiadaną wiedzę. Bardziej prawdopodobne jest, że będziesz się dobrze bawić. Oglądanie sportów, które już obserwujesz, staje się jeszcze bardziej ekscytujące, gdy masz trochę pieniędzy.

Stawianie zbyt wielu zakładów jest klasycznym błędem w zakładach sportowych. Staraj się tego unikać. Ostrożnie wybieraj zakłady i nie czuć się zobowiązanym do stawiania zakładów na każdą grę lub wydarzenie. Bardziej korzystne jest umieszczenie kilku dobrze przemyślanych zakładów niż losowe obstawianie zakładów. Ponownie, to naprawdę prosta logika.

Nasze następne dwie wskazówki nie są niezbędne, ale nadal zalecamy ich przestrzeganie. Eksperymentowanie z różnymi rodzajami zakładów sprawia, że ​​wszystko jest interesujące, a nawet może zwiększyć ogólne szanse na wyłonienie zwycięzcy. Zakłady na żywo to prawdopodobnie najbardziej ekscytujący sposób obstawiania zakładów sportowych, dlatego z pewnością zalecamy wypróbowanie ich. Chcesz wiedzieć więcej na temat zakładów na żywo? Sprawdź nasz przewodnik poniżej!

Nauka podstawowej strategii również nie jest niezbędna. Jeśli Twoim celem jest po prostu dobra zabawa, zrozumiałe jest, jeśli nie chcesz poświęcać czasu na naukę strategii. Pamiętaj jednak, że nawet odrobina dodatkowej wiedzy może znacznie zwiększyć Twoje szanse na wygraną. Zebraliśmy listę bardzo prostych strategii bukmacherskich, które są łatwe do zrozumienia i zastosowania; przejrzenie ich będzie warte twojego czasu.

Nasza ostatnia wskazówka jest bardzo ważna. Jeśli Twoim głównym celem jest dobra zabawa, nie obawiaj się o swoje wyniki zakładów. Tak długo, jak nie tracisz więcej, niż możesz sobie pozwolić, tak naprawdę nie ma znaczenia, jakie są wyniki. Zwycięstwo jest oczywiście lepsze, ale nie ma sensu denerwować się, denerwować ani frustrować w wyniku przegranej. Te emocje ograniczą twoje szanse na dobrą zabawę.

Zakłady na zysk: Wymagania dotyczące sukcesu

Zanim zaczniemy, musimy wyjaśnić jedną rzecz. Oznacziliśmy tę sekcję jako „wymagania dotyczące sukcesu”, ale nie oznacza to, że musisz spełnić wszystkie te wymagania, zanim nawet SPRÓBUJESZ, aby zarobić na zakładach sportowych. Wiele z nich można się nauczyć podczas podróży. Dlatego prosimy, abyś nie zniechęcił się, jeśli nie spełniasz tych wymagań w tej chwili. Niektóre z nich nie są niezbędne; są one zaprojektowane tak, aby ułatwić ci życie.

Jednak ważne jest, aby zdawać sobie sprawę z tego, jakie są te wymagania. Omówiliśmy je wszystkie poniżej i podzieliliśmy na trzy osobne kategorie. Najpierw przyjrzymy się cechom osobistym, które byłyby pomocne. Następnie przechodzimy przez wiedzę i zrozumienie, których będziesz potrzebować. Na koniec omawiamy umiejętności niezbędne do odniesienia sukcesu.

Cechy osobiste

Niektóre cechy osobowości ułatwiają obstawianie dla zysku. Poniżej wymieniliśmy najcenniejsze z nich. Jeśli masz wszystkie, a nawet większość z tych cech, możesz śmiało powiedzieć, że masz dobry start w poszukiwaniu sukcesu.

 • Realizm
 • Analityczny umysł
 • Cierpliwość
 • Dyscyplina

Przyjrzyjmy się dokładnie, dlaczego te cechy są tak ważne dla zakładów sportowych.

Realizm

Każdy, kto spodziewa się zarobić fortunę na zakładach sportowych, jest niestety w błędzie. Potrzeba ciężkiej pracy i zaangażowania, aby mieć szansę na zarabianie pieniędzy w sposób konsekwentny i nigdy nie ma żadnych gwarancji sukcesu.

Realiści to zrozumieją i odpowiednio ustalą swoje oczekiwania. Przy realistycznych oczekiwaniach znacznie łatwiej jest podejść do rzeczy we właściwy sposób i poradzić sobie z sytuacjami, w których sprawy nie idą zgodnie z oczekiwaniami. Z drugiej strony nierealistyczne oczekiwania są pewnym sposobem na doświadczenie rozczarowania i frustracji. Może to prowadzić do różnego rodzaju innych problemów.

Analityczny umysł

Analiza odgrywa ogromną rolę w zakładach sportowych. Musimy być w stanie przeanalizować wszystkie możliwe czynniki, które mogą wpłynąć na wynik wydarzeń, i określić, które z nich są najbardziej odpowiednie w danej sytuacji. Następnie musimy przeanalizować siłę każdego wpływu, jaki będą one wywierać, abyśmy mogli określić najbardziej prawdopodobny wynik.

Musimy także przeanalizować ruchy na rynkach zakładów i zinterpretować ich znaczenie. Musimy także być w stanie przeanalizować własne wyniki zakładów i ocenić, gdzie można wprowadzić ulepszenia.

Te rzeczy są, oczywiście, o wiele łatwiejsze z naturalnie analitycznym umysłem.

Cierpliwość

Cierpliwość naprawdę jest cnotą dla sportowca. Zawsze będzie pewien poziom chęci obstawienia jak największej liczby zakładów, ale liczy się jakość postawionych zakładów: nie ilość. Kluczem do sukcesu jest czekanie na odpowiednie możliwości, co może być trudne dla kogoś niecierpliwego.

Dyscyplina

Jest to prawdopodobnie najważniejsza cecha wszystkich. Jest to niezbędne dla każdej formy hazardu, ponieważ brak dyscypliny może być bardzo kosztowny. Bez dyscypliny możemy łatwo podjąć o wiele za dużo ryzyka. W najgorszym scenariuszu sytuacja może całkowicie wymknąć się spod kontroli z katastrofalnymi konsekwencjami finansowymi.

Jeśli nie uważasz, że możesz zachować dyscyplinę, musisz poważnie zapytać, czy zakłady sportowe są dla Ciebie odpowiednie. Przynajmniej powinieneś postępować z najwyższą ostrożnością.

Ogólna wiedza sportowa

Wiele osób uważa, że ​​sama wiedza o sporcie jest wystarczająca, aby odnieść sukces, stawiając na nie. Ci ludzie się mylą. Sama wiedza sportowa raczej nie doprowadzi do sukcesu zakładów. Nie oznacza to jednak, że wiedza sportowa nie jest ważna. W rzeczywistości jest odwrotnie. Naprawdę potrzebujemy dogłębnego zrozumienia sportu, w którym stawiamy zakłady, jeśli chcemy mieć najlepszą szansę na zarobienie pieniędzy. Nie jest koniecznym być prawdziwym ekspertem, ale im więcej mamy wiedzy, tym większe są nasze szanse na dokonywanie dokładnych prognoz.Nasza wiedza musi być zawsze aktualna!

Weźmy na przykład piłkę nożną. Względna siła zespołu może łatwo zmieniać się z jednego sezonu do następnego z kilkoma zmianami personelu, dlatego musimy nadążyć za wszystkimi odpowiednimi transferami. Obecna forma drużyn i poszczególnych graczy ma duży wpływ na prawdopodobny wynik wyników, dlatego musimy śledzić, kto gra dobrze, a kto nie. Obrażenia i zawieszenia są również istotne.

Śledzenie wszystkiego, co musimy wiedzieć, może być bardzo czasochłonne. Zwykle jednak okazuje się, że jest to dobrze spędzony czas.

Opcje zakładów

Wybór rodzaju zakładu do postawienia na wydarzeniu sportowym jest równie ważny, jak wybór wyboru, który ma zostać wycofany. Aby to zrobić skutecznie, oczywiście musimy znać i rozumieć wszystkie różne opcje. A przynajmniej najważniejsze.

Jeśli nie znasz różnych dostępnych opcji, zapoznaj się z naszym artykułem na temat różnych rodzajów zakładów .

Strategie bukmacherskie

Istnieje prawie nieskończona lista różnych strategii, z których można korzystać przy zakładach sportowych. Nie można nauczyć się ich wszystkich, ale ważne jest, aby poświęcić trochę czasu na studiowanie podstawowej koncepcji strategii zakładów sportowych i zdobywanie wiedzy na temat takich transakcji, jak hedging, handicapy i modele predykcyjne.

Ostatecznym celem powinno być opracowanie własnych systemów i strategii. Na początek zalecamy przeczytanie naszej sekcji strategii . Jest pełen przydatnych informacji i porad, które wiele Cię nauczą.

Umiejętności do nauczenia się

Istnieje wiele umiejętności, które pomogą Ci osiągnąć sukces w zakładach sportowych. Cztery umiejętności wymienione poniżej to te, które uważamy za najbardziej korzystne.

 • Podstawowe umiejętności matematyczne
 • Poczucie wartości
 • Dobre zarządzanie bankrollem
 • Kontrola emocjonalna

Podstawowe umiejętności matematyczne

Nie trzeba być geniuszem matematyki, aby stawiać na sport. Musimy jednak być w stanie przeprowadzić pewne obliczenia, więc niektóre podstawowe umiejętności matematyczne są zdecydowanie wymagane. Niektórzy ludzie mogą powiedzieć, że jest to coś, co przychodzi naturalnie, a ty albo masz taką zdolność, albo nie. Nie zgadzamy się z tą teorią.

Zdajemy sobie sprawę, że niektórzy ludzie naprawdę zmagają się z matematyką, podczas gdy inni uważają nawet skomplikowane obliczenia za bardzo łatwe. To nie znaczy, że ci, którzy walczą, nie mogą się poprawić. To, że obecnie nie masz silnych umiejętności matematycznych, nie oznacza, że ​​nigdy nie osiągniesz tego jako sportowego gracza. Oznacza to po prostu, że musisz skupić się na znalezieniu sposobów na wyostrzenie swoich umiejętności matematycznych.

Poczucie wartości

Wspominaliśmy już o tym, jak ważne jest zrozumienie pojęcia wartości. Samo zrozumienie wartości nie jest jednak wystarczające. Musimy także być w stanie określić wartość na rynkach zakładów. Nie jest to łatwa umiejętność do opanowania, ale JEST to umiejętność, która znacznie zwiększa nasze ogólne szanse na sukces. Warto więc poświęcić czas.

Chociaż jest to umiejętność, której można się nauczyć, nie jest to tak naprawdę umiejętność, której można się nauczyć. Jest to coś, co można naprawdę opracować tylko z czasem i doświadczeniem. Mamy jednak jedną wskazówkę; jest to coś, co pomogło nam poprawić nasze poczucie wartości na przestrzeni lat.Wycenianie własnych rynków bukmacherskich wyszkoliło nasze umysły do ​​bardziej naturalnej identyfikacji wartości.

Głównym powodem, dla którego tak trudno jest znaleźć wartość na rynkach zakładów, jest to, że bukmacherzy są wyjątkowo dobrzy w wycenie tych rynków. Dlaczego są tacy dobrzy? Mieli dużo praktyki. Wyceniając własne rynki bukmacherskie, możesz także uzyskać dużo praktyki! To może nie być szczególnie ekscytujący sposób spędzania czasu, ale zdecydowanie może się opłacić.

Dobre zarządzanie bankrollem

Zarządzanie bankrollem można zaliczyć do podstawowych umiejętności bukmacherskich. Z biegiem czasu było wielu graczy, którzy byli bardzo dobrzy w tym, co zrobili, ale ostatecznie zakończyli się zerwaniem, ponieważ nie byli dobrzy w zarządzaniu pieniędzmi. Od tych ludzi można wyciągnąć lekcję.

Dobrą wiadomością jest to, że zarządzanie bankrollem jest łatwe do nauczenia się i proste do zrobienia. Polega ona na zarezerwowaniu kwoty pieniężnej, która powinna zostać wykorzystana wyłącznie na zakłady. Następnie należy ustalić zasady dotyczące wysokości stawki za każdy postawiony zakład. Przestrzeganie tych zasad może być trudne, jeśli nie jesteś naturalnie zdyscyplinowany, ale starasz się jak najlepiej.

Kontrola emocjonalna

W życiu jest wiele scenariuszy, w których okazywanie emocji lub podejmowanie decyzji opartych na emocjach jest właściwym rozwiązaniem. Zakłady sportowe NIE są jednym z tych scenariuszy. Mówiąc wprost, nie ma miejsca na emocje. Dlaczego? Ponieważ decyzje emocjonalne nie są decyzjami racjonalnymi, a decyzje racjonalne prowadzą do zysków finansowych.Zawsze musimy obstawiać raczej główami niż sercami.

Wszyscy mieliśmy pokusę, aby wcześniej rzucić kilka dolców na nasz ulubiony zespół lub wesprzeć ukochanego słabszego z powodów sentymentalnych. I byłoby dobrze, gdybyśmy stawiali wyłącznie dla zabawy. Jednak obstawianie z sercem nie jest dobrym wyborem dla poważnego gracza.

Emocje mogą przejawiać się także na inne sposoby. Wyobraź sobie, że znajdujesz się w naprawdę złym stanie, na przykład, gdy każdy wynik wydaje się pójść w złym kierunku. To naturalne, że odczuwasz przygnębienie i tracisz pewność siebie w takich czasach. Jest to jednak reakcja emocjonalna, a nie racjonalna.

Racjonalną odpowiedzią byłoby przeanalizowanie DLACZEGO wyniki nie są zgodne z oczekiwaniami. Może to być zaledwie kilka dziwacznych wyników, których nikt nie mógł realistycznie przewidzieć, w którym to przypadku właściwą rzeczą jest kontynuowanie, jak poprzednio. Może się zdarzyć, że popełnisz kilka podstawowych błędów w sposobie przewidywania wyników, w takim przypadku może być konieczna zmiana całego podejścia.

To prosty fakt, że utrzymywanie emocji pod kontrolą i obiektywne patrzenie na rzeczy prawie zawsze doprowadzą do lepszego osądu. Nie będzie to łatwe, ale kontrola emocjonalna jest celem, do którego warto dążyć.

Już prawie skończyliśmy, ale jest jeszcze jeden wymóg, który jest ważny, jeśli chcesz odnieść sukces. Zdecydowanie zalecamy opracowanie odpowiedniego planu podejścia do zakładów sportowych. Między innymi ten plan powinien zawierać następujące elementy.

 • Począwszy bankroll
 • Proponowane poziomy stawek
 • Na jakie sporty postawić
 • Na jakie ligi / konkursy / wydarzenia obstawiać
 • Kiedy wykonać niezbędne badania i analizy
 • Krótkoterminowe cele
 • Cele długoterminowe

Zapisywanie wszystkiego na papierze może nie wydawać się konieczne, ale zaufaj nam, gdy powiemy, że tak jest. Pomoże Ci utrzymać koncentrację i motywację. Kiedy twoje cele są jasne, a twoje podejście do ich osiągnięcia jest zaplanowane, wszystko działa znacznie płynniej. Przeczytaj nasz artykuł na temat planowania sukcesu w zakładach sportowych, aby uzyskać więcej informacji na ten temat.

Pamiętaj, że niezaplanowanie to porażka. Chociaż może to zabrzmieć banalnie, nadal jest to prawda. Rzetelny plan może mieć ogromny wpływ na ogólny zysk.

Pozostało nam tylko życzyć powodzenia w przedsięwzięciach bukmacherskich. Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się postawić dla zabawy, czy dla zysku, mamy nadzieję, że udzielone przez nas porady pomogą Ci osiągnąć Twoje cele.

About Post Author

Copyright © Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2021