Legalny Bukmacher

zakłady bukmacherskie – Promocje i Kody

Zakłady bukmacherskie i rejestr domen zakazanych

W ramach walki z nielegalnymi w Polsce zakładami bukmacherskimi, powstał tzw. rejestr stron zakazanych, a gracze nie mogą korzystać z zagranicznych bukmacherów pod groźbą wysokich kar finansowych. Czym więc jest ten rejestr domen zakazanych?

Co to jest rejestr domen zakazanych?

Do nielegalnych w Polsce zakładów bukmacherskich zalicza się wszystkie podmioty, które nie zarejestrowały swojej działalności w kraju oraz nie zdobyły niezbędnej licencji od Ministerstwa Finansów. W praktyce są to zagraniczne podmioty, które nie odprowadzają podatków w Polsce, ale za wszelką cenę wciąż starają się dotrzeć do graczy z naszego kraju.

Aby zwalczać to zjawisko, nowelizacja ustawy hazardowej z 2017 umożliwiła utworzenie z dniem 1 lipca 2017 – Rejestru Domen Służących do Oferowania Gier Hazardowych Niezgodnie z Ustawą, w praktyce określany jako „rejestr domen zakazanych”. Pełną listę zablokowanych stron (czyli podmiotów nielegalnie prowadzących działalność gospodarczą w zakresie oferowania zakładów wzajemnych) znajdziemy na stronie Ministerstwa Finansów (hazard.mf.gov.pl).

Utworzenie takiego rejestru wynikało z zapisów ustawy hazardowej, która wprowadza monopol na organizację gier hazardowych za pośrednictwem sieci – art. 5 ust. 1b w.w. ustawy. W praktyce chodzi tutaj o działalność kasyn internetowych. Zagraniczne kasyna online czy firmy oferujące grę w pokera za pośrednictwem sieci Internet – w tym momencie nie mogą oferować swoich usług w Polsce.

Na szczęście wspomniany monopol nie dotyczy zakładów bukmacherskich. Po założeniu spółki prawa handlowego na terenie Polski oraz uzyskaniu licencji od Ministerstwa Finansów, zagraniczne podmioty mogą oferować te usługi dla polskich graczy. Pozostałe firmy, które nie dostosują się do tych zasad, zostaną umieszczone w rejestrze stron zakazanych.

Co oznacza obecność w rejestrze stron zakazanych?

Firmy figurujące na tej liście nie mogą legalnie oferować sowich usług osobom przebywającym na terenie Polski, a za ominięcie zakazu i ewentualną grę w takich zakładach bukmacherskich – graczom grożą wysokie kary finansowe.

Zobligowani do blokowania wszystkich domen znajdujących się w Rejestrze Domen Służących do Oferowania Gier Hazardowych Niezgodnie z Ustawą, zostali wszyscy dostawcy Internetu w Polsce. Mają oni obowiązek blokady danej witryny w ciągu 48 godzin od momentu dodania witryny do rejestru i przekierowanie użytkownika na stronę Ministerstwa Finansów z komunikatem informującym o ewentualnej odpowiedzialności karno-skarbowej za udział w nielegalnej grze. Sama próba wejścia na zablokowaną stronę nie grozi żadną karą.

Jeżeli operatorzy nie będę przestrzegać obowiązujących ich przepisów i na bieżąco monitorować rejestru, zgodnie z z art. 89 ust. 1 pkt 7 w zw. z art. 89 ust. 4 pkt 6 ustawy mogą zostać ukarani karą w wysokości nawet do 250 tysięcy PLN.

Obostrzeniami zakazu obsługi widniejących w rejestrze stron, objęte zostały także banki i portale zajmujące się świadczeniami pieniężnymi. Mają oni 30 dni od momentu pojawienia się strony rejestrze, na całkowite zablokowanie dokonywania transakcji na rzecz danego podmiotu (art. 15g ustawy). Im również grozi kara do 250 tys. PLN za niedopełnienie obowiązków (art. 89 ust. 1 pkt 5 w zw. z art. 89 ust. 4 pkt 4 ustawy).

Wpisów do rejestru dokonuje resort finansów publicznych. O nieuzasadniony wpis spółki mogą się odwoływać w przeciągu 2 miesięcy od umieszczenia ich domeny w spisie, a właściwy minister ma 7 dni na rozpatrzenie ich wniosku.

Bukmacherzy starający się ominąć wspomniany rejestr, co jakiś czas zmieniają swoją domenę poprzez niewielką modyfikację – dodanie literki czy cyferki do głównego adresu. Pozwala to przez jakiś czas prowadzić działalność w szarej strefie i narażać graczy na ewentualne kary finansowe. Dlatego czasem w rejestrze można znaleźć po kilkadziesiąt domen dotyczących jednego podmiotu.

Obecnie w rejestrze znajduje się ponad 10 800 zablokowanych witryn (stan na maj 2020).

About Post Author

Copyright © Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2021