Legalny Bukmacher

zakłady bukmacherskie – Promocje i Kody

Wpływ ustawy hazardowej na sponsoring w Polskim sporcie

Legalni bukmacherzy i ich problemy

Bukmacherzy w Polsce często spotykają się ze znacznymi utrudnieniami w prowadzeniu działalności. Kolejne projekty ustaw oraz ogólnie negatywny wizerunek jaki towarzyszy prowadzonej przez nich działalności to tylko niektóre z powodów upadku coraz większej ilości stron lub punktów oferujących możliwość robienia zakładów. Na wszystkim cierpią tak naprawdę jedynie ci legalnie działający przedsiębiorcy – szara strefa wydaje się bezpieczna, a i bez wątpienia prosperuje nad wyraz dobrze.

 

Ustawa hazardowa – cios w legalnych bukmacherów

W 2009 roku wprowadzono ustawę hazardową, która w sposób niejako naturalny doprowadziła do wyczyszczenia rynku gier hazardowych. Co jednak znamienne, wyczyszczenia go głównie z legalnie działających, rodzimych przedsiębiorców, których zmiany doprowadziły do bankructwa. Wynikało to przede wszystkim z różnic w cenach oferowanych przez rodzimych i zagranicznych bukmacherów. Ci drudzy nie musieli płacić podatków, dzięki czemu wygrane, jakie oferowali swoim klientom, były znacząco wyższe niż w polskich zakładach. W konsekwencji zmusiło to wielu przedsiębiorców do zakończenia swej działalności.

Dopiero rok 2017 przyniósł zmiany. Na chwilę obecną wydają się one wspierać polskie, legalnie działające firmy. Najważniejszą ze zmian jest zakaz prowadzenia działalności bukmacherskiej bez oficjalnej zgody Ministerstwa Finansów, który obejmuje wszystkie podmioty, a nie tylko te zarejestrowane w Polsce. Oznacza to, że wielu zagranicznym przedsiębiorcom przestanie opłacać się prowadzenie działalności w Polsce. Nielegalni operatorzy hazardowi z kolei mają być blokowani na poziomie dostawców internetu. Również banki odżegnują się od transakcji dokonywanych na nielegalnych stronach z grami hazardowymi.

Przed wprowadzeniem w kwietniu 2017 roku nowelizacji do ustawy, na rynku polskim działało zaledwie 10% legalnych bukmacherów. Aktualnie ich liczba jest znacznie większa i chociaż niemożliwym jest zablokowanie wszystkich nielegalnych stron, zjawisko nieuczciwej konkurencji maleje z każdym dniem. To z kolei prowadzi nie tylko do wzrostu zysków bukmachera, ale również wspiera budżet państwa dzięki podatkom z legalnie prowadzonej działalności.

Celem nowelizacji z 2017 roku było ograniczenie zjawiska szarej strefy w branży gier hazardowych, a także zapewnienie jak najwyższego poziomu ochrony graczy przed negatywnymi skutkami hazardu. Istotne było również podniesienie poziomu świadomości co do zagrożeń wynikających z korzystania z usług nielegalnych bukmacherów. Można uznać, iż większość tych założeń doczekała się spełnienia.

 

Legalni bukmacherzy a sponsoring w Polskim sporcie

Nie tylko państwo odnotowuje pozytywne aspekty wprowadzenia nowelizacji do ustawy hazardowej. Jeszcze zanim rząd zaczął pracować nad zmianą struktury rynku gier hazardowych, bukmacherzy byli zainteresowani sponsoringiem w sporcie. Jednakże po wybuchu tzw. afery hazardowej większość z nich wycofała się z jakichkolwiek form finansowania drużyn sportowych.

Wedle nowych ustaleń, od kwietnia 2017 roku każdy bukmacher, chcący finansowo wspierać jakiegokolwiek sportowca (indywidualnego bądź drużyny sportowe), musi prowadzić legalną, czyli zaakceptowaną przez Ministerstwo Finansów, działalność hazardową. Jedynie w takiej sytuacji może pozwolić sobie na wybraną formę sponsoringu. Wymóg ten ma szczególnie znaczenie, jeśli weźmie się pod uwagę pewne szacunki. Według nich same spółki, które często bywają sponsorami tytularnymi i wyłącznymi największych polskich klubów lub stadionów (np. Stadion narodowy) rocznie na sponsoring przeznaczają 300 milionów złotych. Tymczasem firmy bukmacherskie są jednych z tych największych uczestników tego rynku. Bez wsparcia i zewnętrznych form finansowania, całe obciążenie spadłoby na budżet państwa, na co żaden kraj nie mógłby sobie pozwolić.

Udział firm bukmacherskich w rynku sponsoringu systematycznie rośnie, a ich loga oraz nazwy stają się coraz bardziej rozpoznawalne. Uważa się to za jedną z największych wad sponsoringu bukmacherów. Dzięki obecności firmy na oficjalnych koszulkach czy transparentach szczególnie młodzi ludzie zdają się narażeni na popadnięcie w nałóg hazardu. Być może początkowo pokieruje nimi ciekawość, jednak później zatrzyma nadzieja na łatwą wygraną. Z drugiej strony, bukmacherzy to również przedsiębiorcy, dlatego nie jest możliwe wykluczenie ich z rynku. Sama próba wydaje się błędem, bowiem pomimo złego PR, wpływ bukmacherów na sponsoring w Polsce jest zdecydowanie pozytywny. Im większa część sponsoringu zostanie przejęta przez bukmacherów, tym mniej obciążone będą polskie spółki państwowe, które są finansowane z podatków. W konsekwencji zatem zmniejszy się obciążenie budżetu państwa.

 

Wpływ bukmacherów na kluby sportowe w Polsce

Nie wszystkie kluby sportowe są doceniane w równy sposób. Te, finansowane wyłącznie przez państwo, borykają się z problemami finansowymi. Brak odpowiedniego sprzętu wpływa na jakość treningów, podobnie jak brak środków na finansowanie innych aspektów działalności klubu, które mogą podnieść jego wartość w oczach potencjalnych sponsorów. Te mniejsze, mniej znane czy popularne kluby, wydają się cieszyć szczególnym zainteresowaniem właśnie bukmacherów.

Operatorzy gier hazardowych są w stanie w znaczącym stopniu poprawić kondycję finansową każdego klubu sportowego. To może doprowadzić nie tylko do bardziej korzystnego transferu (zakupu lepszego zawodnika), wymiany trenera (na bardziej skutecznego), ale też przede wszystkim podnieść morale wszystkich członków klubu. Tym samym wpływ legalnych bukmacherów, którzy mają oficjalne pozwolenie na sponsorowanie wybranego klubu, może być wręcz nieoceniony. Wszystko zależy od ilości poświęconych nakładów finansowych na treningi i sprzęt służący do trenowania zawodników, który ostatecznie może doprowadzić ich do wyższej ligi

 

Po aferze hazardowej przyszła pora na zmiany na rynku gier hazardowych. Ograniczenie szarej strefy, zwiększenie wpływów do kasy państwa oraz umożliwienie sponsoringu klubom sportowych, które mogą daleko doprowadzić swego sponsora to tylko niektóre z aspektów wprowadzenia nowelizacji w 2017 roku. Bez wątpienia natomiast wszystkie te zmiany doprowadzą do poprawienia jakości sponsoringu w Polsce. Legalnego i ważnego dla funkcjonowania klubów sportowych w Polsce.

About Post Author

Copyright © Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2021