Legalny Bukmacher

zakłady bukmacherskie – Promocje i Kody

Wpływ nowej ustawy hazardowej na bukmacherów i Polski sport

Legalni bukmacherzy i kluby sportowe

Od początku lipca rynek zakładów bukmacherskich w Polsce znacząco się zmienił. Ustawa wpłyneła także na Polski sport.

 

Wraz z wejściem w życie nowych przepisów przygotowanych przez rząd Prawa i Sprawiedliwości rynek znacznie się skurczył. Nowe przepisy uniemożliwiają funkcjonowanie na polskim rynku wszystkim zagranicznym firmom, które do tej pory dominowały na polskim rynku. Działo się tak, ponieważ te podmioty oferowały możliwość gry bez podatku, co oczywiście było bardziej korzystne dla graczy, ponieważ ich wygrane były o 10% wyższe.

Od 1 lipca wszystkie strony internetowe zagranicznych firm oferujących zakłady bukmacherskie są w naszym kraju nielegalne. W oczywisty sposób otwiera to nowe perspektywy dla polskich firm oferujących zakłady bukmacherskie. Jest to bardzo duży rynek, ponieważ zarówno w punktach stacjonarnych, jak i przez Internet codziennie zakłady zawierają tysiące graczy.

Warto w tym kontekście spojrzeć na firmy bukmacherskie jako na wielkie i zamożne podmioty, ściśle powiązane ze sportem, który w znaczący sposób zaczynają inwestować na rynku sponsoringu sportowego. Bukmacherzy bowiem pozostają jednymi z głównych sponsorów niektórych polskich drużyn. Dotyczy to szczególnie tych piłkarskich, ponieważ ich mecze są najczęściej transmitowane w ogólnodostępnej telewizji.

Do początków tzw. afery hazardowej, która zdarzyła się w czasach rządów Platformy Obywatelskiej sponsoring sportu w Polsce był bardzo rozwinięty.

Był to rok 2009. Wtedy wiele polskich, ale także zagranicznych firm płaciło spore pieniądze, by być widocznymi w tzw. otoczeniu sportu. Do historii przejdą takie elementy jak płatne reklamy w postaci tabelek z typami znanych postaci, które publikowane były w największym polskim dzienniku sportowym. Czytając informacje o kolejnej rundzie rozgrywek polskiej ekstraklasy od razu zobaczyć można było kursy na poszczególne mecze. Twarzami zagranicznych firm oferujących zakłady bukmacherskie byli znani komentatorzy piłki nożnej, a także sławy polskiej piłki, które do dzisiaj zajmują w niej bardzo eksponowane stanowiska. Jednak od 2009 roku ten rynek znacząco się zmniejszył, ponieważ negatywnie wpłynęła na branże. Kolejne firmy zaczęły wycofywać się ze sponsoringu, a część z podmiotów kompletnie zawiesiła swoją działalność w Polsce.

LISTA LEGALNYCH BUKMACHERÓW INTERNETOWYCH W POLSCE 2017

Bukmacher Bonus Strona www
TotoLotek 100% do 500 PLN + 20 zł za darmo totolotek.pl
FORBET 100% do 650 PLN iforbet.pl
FORTUNA 110 PLN Zakład bez ryzyka + 400 PLN efortuna.pl
LVBET 20 zł za darmo + powitany bonus do 1000 PLN lvbet.pl
MILENIUM 50% do 500 PLN milenium.pl
StS 100% do 500 PLN sts.pl
E-TOTO 100% do 500 PLN etoto.pl

Rok 2017 i wspomniane zmiany w prawie regulującym funkcjonowanie firm bukmacherskich w naszym kraju niespodziewanie stał się nowym początkiem. Dzisiaj o klienta i obecność na rynku walczą tradycyjnie obecne na nim firmy oraz nowe podmioty, które rejestrują się, już na bazie obecnie obowiązującego prawa. Przecież do zgarnięcia są tysiące klientów, którzy do tej pory obstawiali głównie w Internecie, korzystając z wolnej od podatku oferty. Najbardziej znane firmy bukmacherskie na polskim rynku to STS, Fortuna oraz Totolotek. Ich główną zaletą jest szeroka sieć stacjonarnych punktów, które przyciągają głównie klientów z mniejszych miast i tych przyzwyczajonych do tradycyjnych form grania.

Ostatnio na rynku pojawiły się nowe firmy, takie jak LVBet, czy forBET. To, co łączy wszystkie firmy to mocne zaangażowanie się w sponsoring. STS tradycyjnie sponsoruje m.in. Ruch Chorzów, Śląsk Wrocław, a ostatnio ( w czasach największej oglądalności i największych sukcesów) także piłkarską reprezentację Polski. Poza drużynami piłkarski sponsoruje także polskich gigantów innych dyscyplin, tych równie mocno obecnych w telewizji, czyli siatkarską drużynę Asseco Resovia Rzeszów oraz szczypiornistów Vive Tauron Kielce. Fortuna od wielu sezonów jest jednym z głównych sponsorów piłkarskiego mistrza Polski Legii Warszawa, a dodatkowo wspiera także GKS Katowice, Zagłębie Sosnowiec, czy cykl lokalnych rozgrywek drużyn piłkarskich PlayArena.

Nie trzeba bardzo długo zastanawiać się, by uświadomić sobie istotną rolę sponsorów w rozwoju klubów, a co za tym idzie – całego sportu i dyscypliny. Sponsor to stałe źródło finansowania klubu, dzięki któremu możliwe jest zatrudnienie wysokiej klasy zawodników, porządnego trenera, a co najważniejsze – możliwość długoterminowego planowania. Bo przecież znaczące sukcesy trudno jest osiągnąć z sezonu na sezon, szczególnie jeśli nam zależy na ich trwałości. Patrz – antyprzykład mistrza ligi angielskiej – Leicesteru.

Stałe źródło finansowania pozwala na inwestycję w infrastrukturę, zbudowania atrakcyjnego systemu relacji z kibicami, co w prostej linii przekłada się na sprzedaż karnetów i duże wpływy z biletów. Wreszcie, w profesjonalnej piłce, sponsor to możliwość zdobycia wysokich miejsc w lidze i zaprezentowania się w europejskich pucharach. A to możliwość promocji marki klubu, a przede wszystkich samych zawodników i zapewnienia dużych wpływów do klubowej kasy.

Firmy bukmacherskie to drugie, obok spółek Skarbu Państwa, najpoważniejsze źródło przychodów do polskiego sportu.

Szacuje się, że same spółki, które często są sponsorami tytularnymi i wyłącznymi największych polskich klubów, a czasem i stadionów (patrz – Stadion Narodowy) rocznie wnoszą wkład w wysokości 300 milionów złotych! Firmy bukmacherskie to kolejny wielki gracz na tym rynku. Jego udział ciągle rośnie i jeżeli spojrzymy na raporty dot. sponsoringu sportu w krajach zachodnich, np. takich jak Dania, czy Anglia, to wyraźnie widać pole do jeszcze większego udziału bukmacherów w rynku sponsoringu sportowego.

Czy to jest dobre zjawisko? Trudno to ocenić. Można zauważyć kilka oczywistych minusów. Po pierwsze – firmy proponujące hazard stają się rozpoznawalnymi w przestrzeni publicznej, dzięki czemu przyciągają nowych klientów. Szczególnie niebezpieczna zabawa w obstawianie wyników meczów może być dla młodych ludzi, tych, którzy jeszcze nie rozumieją niektórych mechanizmów i mają często tendencje do zachowań ryzykownych. Z drugiej strony – żyjemy w wolnym kraju i mając 18 lat można uprawiać hazard w pełni legalnie. Bez wątpienia plusem udziału tych firm jest więcej pieniędzy na sport. Oznacza to wyższy poziom, a w dłuższej perspektywie także zmniejszenie się udziału państwowych spółek, które przecież są finansowane z naszych podatków. Dlatego aktywność firm bukmacherskich może mieć dużo plusów, a przede wszystkich ożywczy wkład w rozwój polskiej ligi piłkarskiej, a także innych dyscyplin.

Rok 2017 przyniósł duże zmiany w środowisku bukmacherskim w Polsce.

Decydująca w tym względzie była z pewnością zmiana ustawy hazardowej. Zmiana ta ma na celu wyrównanie szans na rynku bukmacherskim. Nie sposób mówić o równych szansach w środowisku w dotychczasowym stanie rzeczy. Zmiany już trwają i widzą je wszyscy fani sportu. Nierówne szanse były powodowane faktem, że zagraniczne podmioty mogły działać w Polsce bez zezwolenia Ministerstwa Finansów. Z kolei polskie firmy nie miały takich możliwości, przez co ich zarobek był znacznie niższy. Po wejściu w życie nowej ustawy sytuacja ulega zmianie, przez co polskie zakłady bukmacherskie będą miały lepsze warunki do rozwoju, a konkurencja stanie się uczciwsza.

  • Mniej zagranicznych bukmacherów w polskim sporcie

Legalni bukmacherzy w Polsce muszą posiadać zezwolenie na prowadzenie działalności wydane przez Ministerstwo Finansów. Obowiązują ich także restrykcyjne przepisów. Do tej pory zagraniczni bukmacherzy omijali polskie przepisy. Po wejściu w życie ustawy (od 1 lipca 2017) wielu bukmacherów wycofało się z polskiego rynku. Z rynku wycofało się też wiele nielegalnie działających firm, często o dużych udziałach w rynku. Nowe przepisy mają za zadanie ułatwić legalnym bukmacherom działanie w środowisku rządzącym się równymi i zdrowymi zasadami. Da to możliwość realnej walki o klienta na równych szansach dla wszystkich.

Aby zagraniczne firmy bukmacherskie mogły powrócić na polski rynek muszą wyrobić licencje. Wiąże się to także z wyższym opodatkowaniem. Wynosić będzie ono 12 proc. podatku od obrotu i 19 proc. podatku CIT. Jest to kwota nieporównywalnie wyższa niż ta, która muszą uiścić podmioty zarejestrowane między innymi na Malcie.

  • Zmiany korzystne dla polskich bukmacherów

Do tej pory, zagraniczne firmy monopolizowały rynek bukmacherski w Polsce. Udział polskich przedsiębiorstw wynosił zaledwie 10 procent. Na rynku o obrotach przekraczających 5 miliardów złotych rocznie to bardzo słaby wynik. W nowych realiach sytuacja powinna ulec zmianie. Od 1 lipca 2017 firmy nie posiadające polskich licencji nie mogą już działać na polskim rynku. Blokowane są ich serwisy internetowe.
Na polskim rynku największym bukmacherem jest firma STS. Dla tak dużej firmy zmiany przyniosą liczne korzyści, przede wszystkim wyrównanie szans i pozbycie się części konkurencji. Szacuje się że po wejściu w życie ustawy odsetek polskich legalnych bukmacherów na rynku wzroście aż do 60 procent. To szansa dla działających już legalnych bukmacherów, ale także dla nowych graczy na rynku.
Za pozytywnymi zmianami idą też takie, z którymi wielu trudno się pogodzić. Opodatkowanie zakładów sprawia, że stają się one mniej opłacalne. Co prawda szansa na rozwój polskich bukmacherów wzrośnie, ale wielu klientów zrezygnuje z zakładów, ze względu na mniejszą opłacalność. Istnieje także ryzyko rozwoju szarej strefy.

  • Nowa ustawa a kwestia sponsoringu

Ważnym elementem działania firm bukmacherskich jest współpraca z klubami sportowymi i umowy sponsoringowe. Ilość klubów sportowych, którym patronują przekłada się na zysk, jest to jedna z form marketingu w tej branży. Korzystna dla obu stron i najlepiej widoczna.
Wymuszona przez nowe przepisy większa ilość graczy u polskich legalnych bukmacherów oznacza większe zyski tych firm i większe wpływy do budżetu państwa. Powinno się to przełożyć na większe środki przeznaczone na wspieranie klubów sportowych.  Dodatkową możliwością jest prawo do reklamowania się. Widać już pierwsze efekty na koszulkach graczy. W przypadku Legii jest to Fortuna, Lech ma na koszulkach logo STS. Oferty partnerskie i sponsoringowe są wspaniałą możliwością dla legalnych bukmacherów, dają także korzyści klubom sportowym wielu dyscyplin.

 

Swoboda reklamowania się dla bukmacherów została otworzona także w Internecie (bez limitów) i w telewizji w godzinach od 22.00 do 6.00 rano. Daje to dodatkową możliwość dotarcia do nowych klientów. Jest to jedna z najkorzystniejszych zmian dla firm działających w branży. Sprawi to, że nakłady przeznaczone na sponsoring będą się zwracać w większym stopniu. Ta zmiana przyniesie korzyści dla sportu w Polsce. Sponsoring prowadzony przez legalnych bukmacherów stanie się opłacalny, tym samym ofert będzie znacznie więcej.

  • Korzyści dla klubów sportowychOferty sponsoringowe oferowane przez legalnych bukmacherów są bardzo korzystne dla klubów sportowych. Duże firmy bukmacherskie są w stanie zaoferować klubowi naprawdę znaczne sumy pieniężne za współpracę. Dzięki zmianom w ustawie łatwiej będzie wejść na rynek także nowym bukmacherom. Kwestie sponsoringu znanych zespołów pozostaną najprawdopodobniej w rękach znaczących graczy.

Umowy podpisywane z klubami sportowymi były dość szybko. Podyktowane było to tym, aby zapewnić sobie współpracę z atrakcyjnymi podmiotami. W grę wchodzi także obawa przez zagraniczną konkurencją, która na rynek polski powróci.  Zagraniczne  podmioty mogłyby przyciągnąć kluby atrakcyjniejszymi warunkami. Z tego względu ważne dla bukmacherów było podpisanie umów zanim pojawią się ponownie w Polsce jako legalne podmioty.

W swoich działaniach legalni bukmacherzy skupiają się na działaniach marketingowych, które mają także za zadanie wsparcie polskiego sportu. Wiele jest klubów w Polsce o ciekawiej historii, z wiernymi kibicami. Z tego względu działalność sponsoringowa organizowana jest na tak szeroką skalę. Wśród wiodących dyscyplin sportowych jest piłka nożna czy żużel jednak bukmacherzy zainteresowani są także innymi dyscyplinami. Takie umowy niosą korzyści dla firm bukmacherskich i drużyn, widoczne zmiany ucieszą z pewnością także kibiców. Powinny bowiem przynieść poprawę warunków w wielu polskich klubach sportowych.

Zmiany w ustawie dotyczące możliwości sponsoringu i reklamy dla bukmacherów popiera także Polski Komitet Olimpijski. Już wcześniej wysunął do władz postulat złagodzenia zapisów ograniczających możliwości reklamowania, uważał, że ten przepis powinien być zniesiony. Dzięki temu firmy bukmacherskie zyskały możliwość reklamowania się i jednocześnie sponsorowania imprez, klubów i reprezentacji. Tak dzieje się też w innych państwach, gdzie dzięki temu sport i poszczególne drużyny uzyskują znaczne środki na działanie i rozwój.

Nowa i stara ustawa hazardowa a kondycja polskiego sportu

W 2017 roku mija dokładnie 8 lat od zmany ustawy hazardowej, w wyniku której możliwość wspierania polskiego sportu przez rodzimych bukmacherów została radykalnie ograniczona. Przedstawiciele polskiej branży bukmacherskiej od samego początku wysuwali wiele rozmaitych zarzutów pod adresem ustawy z roku 2008. Do najważniejszych spośród nich można zaliczyć to, że, zdaniem bukmacherów, ustawa „wrzuca do jednego worka” duże, renomowane podmioty z szemranymi właścicielami tzw. jednorękich bandytów oraz innych urządzeń tego rodzaju.

Według przedstawicieli sektora bukmacherskiego ustawa została napisana naprędce, w dużej mierze pod presją opinii publicznej, której wzburzenie było powodowane przez medialne informacje o różnego rodzaju nieprawidłowościach oraz oszustwach, jakie nagminnie miały miejsce w zakresie działalności właścicieli maszyn hazardowych. Ustawodawca nie zatroszczył się jednak o to, aby odróżnić legalnie i prawidłowo działające firmy od tych, które funkcjonowały na granicy szarej strefy. Kolejne zarzuty to bardzo wysoki, jak na europejskie standardy, podatek od obrotu jaki firmy działające w branży szeroko rozumianego hazardu muszą odprowadzać do skarbu państwa(jest to aż 12 procent, podczas gdy w innych państwach należących do UE stawka ta zwyczajowo wynosi 5-7 procent).

Kolejny, być może najistotniejszy zarzut, jaki wysuwa się pod adresem ustawy hazardowej z roku 2008 to fakt, że ogromna większość z regulacji, jakie są w niej zawarte, jest praktycznie niemożliwa do egzekwowania, przez co sama ustawa, zamiast regulować polską branżę hazardową, przyczynia się jedynie do rozrostu tzw. szarej strefy(szacuje się, że na chwilę obecną w szarej strefie działa nawet 80 procent firm hazardowych w Polsce).

Według jednoznacznej opini środowiska sportowego, wprowadzona w roku 2009 oraz znowelizowana w roku 2012 ustawa hazardowa przyniosła wiele negatywnych konsekwencji dla polskiego sportu. Główne przyczyny tego faktu to całkowity zakaz reklamy firm zajmujących się szeroko rozumianym hazardem(przez co wiele polskich klubów sportowych z dnia na dzień straciło ważnych sponsorów) oraz powszechna delegalizacja podmiotów zajmujących się hazardem, które masowo przenosiły swoje siedziby do takich miejsc, jak Malta czy Gibraltar, przez co siłą rzeczy nie mogły wspierać polskiego sportu.

Nowa ustawa hazardowa

W roku 2017 parlament przyjął nową ustawę hazardową. Wprowadza ona wiele regulacji, które są pozytywnie oceniane zarówno przez przedstawicieli polskiej branży bukmacherskiej, jak i przez świat polskiego sportu. Nie oznacza to jednak, że nowa ustawa jest tworem jest pozbawionym usterek. Co więcej, według sporej części komentatorów również i tym ustawodawcy nie ustrzegli się od popełnienia kilku istotnych błędów, przez co w niektórych miejscach nowa ustawa hazardowa jest projektem co najmniej kontrowersyjnym. Kontrowersje wzbudza więc przede wszystkim zapis mówiący o tym, że legalny bukmacher może informować o swoim istnieniu, lecz nie może sę reklamować.

Co to oznacza? Załóżmy, że dana firma bukmacherska jest sponsorem pewnego klubu piłkarskiego. Według przepisów, jakie wprowadza nowa ustawa hazardowa, w takiej sytuacji firma może informować o tym, że jest sponsorem klubu(na przykład poprzez banery reklamowe na stadionie lub logo sponsora na koszulkach piłkarzy), jednak owa informacja nie może mieć formy reklamy. Przez reklamę ustawodawca rozumie „zachęcanie do korzystania ze swoich usług”. Problem, jaki wiąże się z tym zapisem, wydaje się dość oczywisty, a mianowicie, w jaki dokładnie sposób odróżnić reklamę od informacji? Samo umieszczenie loga danego bukmachera na koszulkach piłkarzy równie dobrze może zostać uznane za informację, jak i za reklamę. Widać więc, że w tej kwestii wszystko będzie tak naprawdę zależeć od praktyki polskich sądów, co oznacza dokładnie tyle, że zarówno legalni bukmacherzy jak i kluby sportowe nigdy nie będą mogły mieć pewności, czy nie łamią prawa, ponieważ każdorazowo będzie to rozstrzygane przez werdykt sądu.

Wiceminister finansów Wiesław Janczyk

Nowa ustawa zakazuje również informowania o ofercie, kursach lub promocjach bukmacherów. Zabronione jest również podawanie adresu strony internetowej, ponieważ, według ustawodawcy, stanowi to zachętę do korzystania z usług danego bukmachera,

Kolejny istotny problem, związany z nową ustawą hazardową, to wysoki koszt wykupienia licencji(500 tysięcy zlotych). Można więc zaryzykować twierdzenie, że wiele firm nadal będzie działać w szarej strefie.

Konsekwencje nowej ustawy dla polskiego sportu

Według większości opinii, nowa ustawa hazardowa stanowi duży krok naprzód w porównaniu z ustawą uchwaloną w roku 2009. Bukmacherzy będą mogli legalnie wspierać polski sport, zaś możliwość legalnego działania na terenie Polski będzie odrobinę mniej kosztowna, niż miało to miejsce wcześniej. Jednak zarówno przedstawiciele firm bukmacherskich, jak środowisko sportowe podkreślają, że skutki, jakie nowe przepisy będą mieć dla polskiego sportu, są trudne do przewidzenia. Wysoki koszt wykupienia licencji przez firmy hazardowe najpewniej sprawi, że wiele z nich nadal pozostanie w tzw. szarej strefie, przez co liczba potencjalnych sponsorów polskiego sportu wśród firm zajmujących się hazardem będzie znacznie ograniczona.

Po drugie, skomplikowane i niezbyt jasne regulacje dotyczące reklamy firm bukmacherskich mogą sprawić, że wiele z nich nie zdecyduje się na sponsorowanie klubów piłkarskich lub sportowców, więc strumień pieniędzy płynący od bukmacherów do polskiego sportu będzie z całą pewnością znacznie mniejszy, niż przed rokiem 2009, kiedy przykładowo wpływy z tytułu umów sponorskich z firmami bukmacherskimi stanowiły istotną pozycję w budżecie wielu polskich klubów piłkarskich.

Warto dodać, że chociaż nowa ustawa stanowi znaczące złagodzenie wcześniej panujących przepisów, to jednak polskie regulacje dotyczące hazardu oraz możliwości wspierania sportu przez firmy z tego sektora nadal należą do najbardziej rygorystycznych w Europie. W rezultacie, podczas gdy kluby sportowe oraz poszczególni zawodnicy różnych dyscyplin w Niemczech, Francji, Belgii lub Holandii bez problemów korzystają ze wsparcia firm bukmacherskich, sytuacja polskiego sportu jest pod tym względem o wiele mniej korzystna, co rzecz jasna utrudnia naszym sportowcom rywalizację z zawodnikami z innych krajów.

About Post Author

Copyright © Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2021