Legalny Bukmacher

zakłady bukmacherskie – Promocje i Kody

Większość zakładów bukmacherskich w Rosji działa w szarej strefie

Przychody bukmacherów przekroczyły w ubiegłym roku 1 bilion rubli, ale większość rynku działa w szarej strefie.

„Ludzie w maskach wycinali dziury do drzwi biurowych. W jednym z przeszukiwanych biur bomby dymne przelatywały nawet przez okna ”- tak opisał poszukiwania jednego z byłych pracowników firmy w największym rosyjskim bukmacherze„ Fonbet ”w 2013 roku. Fonbet był największym graczem na rynku: rozpoznawalna marka, największa sieć punktów bukmacherskich, dochód w wysokości 1 miliarda rubli.

Sprawą karną przeciwko niezidentyfikowanym pracownikom Fonbet prowadziła Główna Dyrekcja Bezpieczeństwa Gospodarczego i Przeciwdziałania Korupcji Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, którą kierował generał Denis Sugrobov. Później sam został skazany na 12 lat za zorganizowanie społeczności przestępczej i prowokowanie łapówek. Niezidentyfikowani pracownicy oskarżyli oddziały Fonbeta o przyjmowanie zakazanych ofert internetowych w Rosji. Dyrektor generalny firmy Igor Khokhlov otrzymał dwuletni okres próbny, a sprawa została zamknięta.

Ta sprawa była punktem zwrotnym dla firmy: współzałożyciele Fonbet – szachista Anatoly Machulsky i pochodzący z branży gier Vadim Sidorov stracili dobrze proserujący biznes. Dwa miesiące później w Incorporation pojawił się wpis o nowym właścicielu – cała firma przeszła całkowicie na Maxima Kiryukhina, który wcześniej opracował loterię, której całkowity obrót nie przekroczył 300 milionów rubli. rocznie. Pod koniec 2017 r. Właściciele ponownie się zmienili. Kiryukhin pozostawił tylko 9% firmy.

Zainteresowanie firmą jest jasne – jest największym bukmacherem w Rosji pod względem liczby punktów akceptacji (PPS) i klientów w Internecie. W zeszłym roku Fonbet, według grupy reklamowej OMD OM Group, stał się największym reklamodawcą w Rosji podczas Mistrzostw Świata w Rosji. Koszty podczas Mistrzostw Świata, których firma nie ujawniła. Ale przez cały rok około 1,2 miliarda rubli wydano na reklamę, mówi osoba bliska Fonbet. Przedstawiciel firmy odmówił komentarza do tego artykułu.

Dzięki Mistrzostwom Świata rynek bukmacherski w ubiegłym roku wzrósł z 677 miliardów rubli do 1,15 biliona rubli, obliczono ocenę bukmacherów. Ale oficjalne raporty uczestników rynku pokazują inny obraz. Według SPARK-Interfax łączny obrót licencjonowanych bukmacherów w 2017 r. Był kilkakrotnie mniejszy – około 100 mld rubli. Vedomosti zorientował się, jak ten rynek jest zorganizowany i dlaczego większość z nich jest w cieniu.

Bukmacherzy pozostali w szarej strefie

Od 2009 r. Hazard w Rosji może być rozgrywany tylko w czterech specjalnie wyznaczonych strefach.Współzałożyciel Betting League, nieżyjący już Oleg Zhuravsky, był najsłynniejszym lobbystą w branży. To on udał się do Dumy Państwowej i twierdził, że „bukmacherstwo to gra intelektualna”, wspomina znajomy Zhuravsky.

W rezultacie bukmacherzy mogli przyjmować zakłady na wydarzenia, na które nie mają wpływu. Licencje zaczęły wydawać Federalną Służbę Podatkową (FTS), a wszystkie stare licencje Ministerstwa Sportu zostały anulowane.

W 2009 r. 10 firm otrzymało licencje, w tym „League of Betting”, „Fonbet”, Betcity. W przeciwieństwie do licencji Ministerstwa Sportu, które zostały wydane dla każdego wydziału, licencja została teraz wydana – w firmie, a adresy punktów już do niej pasowały.

W ciągu roku trudniej było zostać bukmacherem. Ówczesny senator, obecnie nieżyjący Alexander Pochinok, zainicjował poważne zaostrzenie wymogów dla uczestników rynku. Ustawa, przyjęta wraz z jej wnioskiem, wymagała, aby aktywa netto nowych bukmacherów wynosiły co najmniej 1 mld rubli, kapitał autoryzowany – 100 mln rubli. i gwarancja bankowa – 500 milionów rubli. Następnie kilka tuzinów firm otrzymało licencję na zakłady przez osiem lat. Łącznie 31 firm w Rosji posiada licencję na prowadzenie gier hazardowych w biurach zakładów i zakładach bukmacherskich, ale niektóre z nich są nieaktywne, nie prowadząc do prawdziwej aktywności.

„Bukmacherstwo to w rzeczywistości elitarny biznes. Zbierają pieniądze od ludności, którą ludzie są gotowi przekazać, dlatego tak wysokie bariery ”- wyjaśnia założyciel zakładowej strony biznesowej Zakłady biznesowe Rosja Alexander Dobrov.

Jak działa biznes bukmacherski

Biuro bukmacherskie „Fonbet” w małym miasteczku niedaleko Moskwy to mały pokój o powierzchni około 50 metrów kwadratowych. m, wypełnione stołami z monitorami. Na ścianie są dwie plazmy z transmisjami piłkarskimi. Publiczność – głównie mężczyźni od 20 do 45 lat. Aby postawić zakład, musisz przedstawić paszport.

Marża bukmacherów jest ustalana na podstawie kursów bukmacherskich. „Współczynniki są obliczane matematycznie i odwrotnie proporcjonalnie do prawdopodobieństwa zdarzenia, które uwzględnia liczbę wygranych i strat drużynowych w sezonie, siłę graczy, czy drużyna gra w domu lub mecz wyjazdowy”, wyjaśnia Nikolai Oganezov, członek Rosyjskiej Izby Przemysłowo-Handlowej ds. Gier i loterii.

Możesz obstawiać konkretne mecze, a także wykonywać zakłady ekspresowe – jednocześnie na kilka wydarzeń. „Na przykład, obstawiasz, że Lokomotiv wygra z Realem Madryt, kolejny zakład na koszykówkę i jeszcze jeden na hokej na lodzie, i połącz to wszystko w jeden zakład”, wyjaśnia Oganezov. Ryzyko takiej gry jest znacznie wyższe, ale stawki są różne. W przypadku zwycięstwa płatności mogą wielokrotnie przekraczać kwotę zakładu, mówi Oganezov.

Ale przy dużych wygranych bukmacher może zastanawiać się, dlaczego gracz postawił taki zakład. Wszelkie wątpliwości co do uczciwości gracza, co do zasady, są interpretowane na korzyść bukmachera i może on odmówić wypłaty wygranych, mówi Dobrov.

Ze względu na fakt, że bukmacher zarabia na współczynnikach, w rzeczywistości są one niższe, niż gdyby zależały tylko od obliczonego prawdopodobieństwa.

W sumie zwycięzcy płacą około 90% obrotu, mówi prezes BingoBoom Konstantin Makarov. Z pozostałych funduszy to ich bukmacherzy dzwonią do przychodów, kolejne 70% przeznacza na utrzymanie kadry naukowej, personelu i marketingu internetowego. Rentowność biznesowa EBITDA wynosi od 10 do 30%, jak oszacował Leonid Obozny, współwłaściciel dostawcy oprogramowania Rub90. Te liczby są potwierdzone przez Makarova.

Jak liczyć zakłady

„Jeśli bukmacherzy wykazali duże dochody, a FTS zrozumiał, że można nimi zarządzać, to śmieszne opodatkowanie zostanie zastąpione normalnym podatkiem” – mówi osoba bliska FTS. Przez „śmieszne opodatkowanie” rozumie kalkulacyjny podatek dla bukmacherów: nie zależy on od dochodu – 14 000 rubli każdy. miesięcznie przy każdym PPP, do 250 000 rubli. rocznie dla centrum przetwarzania (istnieje jednolite rozliczanie stawek i obliczanie wygranych) oraz od 2,5 mln do 3 mln rubli. miesięcznie za centrum przetwarzania przetwarzające stawki online. Ponadto od 2017 r. Bukmacherzy płacą składki na rozwój sportu zawodowego – 60 mln rubli każda. rocznie (dla tych, którzy przyjmują zakłady na rosyjskie sporty).

W 2017 r. Wszystkie firmy zapłaciły łącznie około 400 mln rubli, zgodnie z obliczeniami Federacji Biznes Rosja. Dla porównania: w 2006 r. Dochody podatkowe do budżetów różnych poziomów z działalności hazardowej wyniosły 31,1 mld rubli.

„Kiedyś wszystkie próby zmuszenia kasyn do płacenia podatku dochodowego nie powiodły się” – wspomina były główny menedżer dużego kasyna. – Kasjer w kasynie działa przy wejściu i wyjściu – abyś mógł wypłacić wygrane. Oznacza to, że kasyno zawsze miało możliwość niedoszacowania przychodów. Dlatego, aby zebrać przynajmniej coś, zainstalowali substytut. ” Bukmacherzy bukmacherów działają w ten sam sposób – zarówno przy wejściu, jak i przy wyjściu, mówi bukmacher odziedziczył przypisanie z kasyna. Ze względu na ten podatek nie ma sensu kontrolowanie księgowania przychodów przez bukmacherów, zauważa osoba bliska FTS.

Według oficjalnych raportów największymi bukmacherami w Rosji są BingoBoom z przychodami w wysokości 19 mld rubli, Betcity z 18 mld rubli. i „League of Rates” z 12 miliardami rubli. Jednak osoba bliska Federalnej Służbie Podatkowej twierdzi, że 3 najlepsze wyglądają inaczej: „Fonbet”, „1xStavka” i „League of Stakes”. Potwierdza to najwyższy menedżer dużej firmy bukmacherskiej. Firmy te mają najwyższą frekwencję na stronie i największą akceptację punktów zainteresowania.

Jako przychód z zasad księgowości bukmacherzy powinni wziąć pod uwagę wszystkie pieniądze zdeponowane w kasie. Jednak niektóre firmy biorą pod uwagę tylko kwotę, która pozostaje po wypłacie wygranych, kontynuuje osobę bliską FTS

Zakłady online

Największy na świecie bukmacher – brytyjska firma Bet365 o obrotach prawie 53 mld euro. W 2017 r. Stała się drugim co do wielkości podatnikiem w kraju, płacąc 156 mln euro. Do tego rozmiaru wzrosła dzięki internetowi – od 2005 r. Firma rozwija działalność wyłącznie w Internecie.

W Rosji, nawet częściowe powtórzenie sukcesu Bet365, żadna firma nie mogła – zakłady w Internecie były zakazane do 2014 roku. Aby obejść zakaz, większość bukmacherów zaczęła witryny w strefie domeny .com, rejestrując je w firmach offshore i nominalnych właścicieli, poinformuj natychmiast rozmówcy „Vedomosti”.

W 2013 roku, osiem lat po tym, jak brytyjski Bet365 przeniósł się do Internetu, ustawa o legalizacji stawek internetowych zaczęła być dyskutowana w Dumie Państwowej. W 2015 roku Forbes nazwał miliardera Suleimana Kerimova akcjonariuszem „Ligi Stawek”. Przyjaciel menedżerów League of Rates i osoba bliska Karimovowi wyjaśniają, że stało się to dwa lub trzy lata wcześniej. Służba prasowa League of Betting zaprzecza, jakoby Karimov kiedykolwiek był jej udziałowcem.

Udział Kerimova był niechętny, powiedział ktoś blisko niego. Jak udało ci się go przekonać? Współwłaściciele „League of Bets” rzekomo obiecali, że firma uzyska monopol na obstawianie przez Internet, kilka osób na rynku mówi od razu, a źródło bliskie Karimovowi potwierdza. Ale tak się nie stało.

Wszystkie zakłady internetowe miały przejść przez specjalne centrum przetwarzania – TSUPIS (Internet Betting Control Center). Nowa ustawa właśnie wprowadziła koncepcję TsUPIS i zażądała, aby jej udział należał do organizacji samoregulacyjnej (SRO) bukmacherów. W tym czasie istniała tylko jedna SRO, na czele której stał ówczesny prezydent Zhuravsky „League of Stakes”. Założono, że inne SRO i TsUPISov nie. Cały rynek oparł się ustawie: przewidywano, że prowizja za stawki online wyniesie 3% za wypłatę i 5% za wkład, a to pochłonie rynek.

Niemniej jednak ustawa przeszła. Dwa lata później powstała druga SRO. A w 2016 roku już pracowały dwa TsUPIS. Pierwszym z nich jest Mobile Card NPO stowarzyszona z League of Rates (30% TsUPIS należy do współwłaścicieli Rates League, kolejne 10% od współwłaściciela Betcity Sergey Samsonenko), a drugie oparte jest na Qiwi . Prowizje w obu TsUPIS – na poziomie 2-3% dla kart bankowych.

W rezultacie interes Karimova nie był zbyt interesujący i sprawował nadzór nad ludźmi, którzy są mu bliscy, mówią o przyjacielu menedżerów Ligi Zakładów i osobie bliskiej Karimovowi. Serwis prasowy League of Betting zaprzecza temu.

Przedstawiciel Karimowa zaprzecza związkowi między biznesmenem a „Ligą Zakładów”. Według SPARK-Interfax, dziś 15% firmy należy do Tatiany Baszmakowej, byłej dyrektor generalnej Nafty Co., która zarządzała aktywami Kerimova.

17 firm otrzymało prawo do przyjmowania zakładów interaktywnych, w tym Fonbet, League of Bets i 1x Bet. Można to zrobić tylko na oficjalnych stronach w strefie .ru. Internet już stanowi ponad połowę biznesu, a udział ten wzrośnie, wynika z raportu w „Rating of bukmacherów” na 2018 r.

Mamut również postawił zakład

Międzynarodowi gracze w Rosji prawie nie są reprezentowani. Po pierwsze, Roskomnadzor blokuje wszystkich bukmacherów w Rosji, którzy nie mają rosyjskiej licencji. Ale globalne firmy nie byłyby zbyt popularne wśród Rosjan, ponieważ ich strony nie są rusyfikowane.

W 2017 roku międzynarodowy gracz po raz pierwszy przyjechał do Rosji – austriacka firma bwin. W rzeczywistości bwin po prostu dał Alexander Mamuta firmie – Digital Betting LLC prawo do używania swojej marki i oprogramowania. Bwin pomaga prowadzić firmę Rambler & Co, która również należy do Mamut. Kosztem bwin Rambler miał nadzieję zarobić na fanach sportu. Według szacunków Dmitriya Sergeeva, dyrektora ds. Rozwoju Rambler & Co, Lenta.ru, Gazeta.ru, Championship.com i Rambler.Sports pochodzą z zasobów firmy Rambler & Co – około 5 milionów ludzi dziennie.

Siergiejew powiedział Kommersantowi, że holding zainwestuje około 10 milionów euro w rozwój biznesu w ciągu kilku lat. Pieniądze te były planowane do wydania tylko w Internecie – bwin nie ma sieci offline.

Ale na razie bwin to outsider. Przychody w 2017 r. – 18 mln rubli Żaden z bukmacherów nie zarabiał mniej. Przedstawiciel firmy powiedział, że bwin zaczął przyjmować zakłady dopiero pod koniec listopada. Jednak frekwencja w witrynie bwin w 2018 r. Jest jedną z najniższych (w grudniu 210 tys. Osób). Jednak Sergeyev przekazał za pośrednictwem służby prasowej, która pozytywnie ocenia wyniki biznesowe.

Rosyjski bwin ze względu na międzynarodową współpracę został początkowo zmuszony do ścisłej gry zgodnie z zasadami i nie miał prawa używać marki w innym miejscu niż strefa .ru. Marki wszystkich innych rosyjskich bukmacherów są aktywnie wykorzystywane w strefie .com.

Bukmacherzy offshore

Gracze wybierają strony w strefie .com z oczywistych powodów: aby grać z legalnymi bukmacherami internetowymi, musisz przedstawić paszport i zapłacić 13% podatku dochodowego od osób fizycznych, wygrywając ponad 15 000 rubli. Nie rób tego samego dla szarych bukmacherów.

Według rankingu bukmacherów w 2017 r. Sektor cienia stanowił 40% rynku – 274 mld rubli.

Nawet legalni bukmacherzy rozwijają równoległą działalność w strefie .com. Na przykład w 2017 roku bukmacher „1xStavka” podpisał umowę reklamową z FC Lokomotiv (za pośrednictwem Finresurs LLC). W lipcu 2017 roku gracze Lokomotiv wyszli w mundurze z logo 1xbet na lewym rękawie (1xbet.com – duża strona internetowa bukmachera, dostęp do niego został zablokowany w Rosji) na mecz ze Spartakiem na Super Bowl w Rosji. FAS zauważył to i ukarał firmę grzywną za 100 000 rubli. „Łącznie z pokusą obstawiania zakładów w Internecie, gdy nadal było to zabronione, wielu bukmacherów istnieje w tak szarej strefie, są oni zamknięci i nie reklamują swoich właścicieli”, mówi były główny menedżer dużego bukmachera.

Od 2012 r. Roskomnadzor zaczął dodawać takie strony do rejestru zakazanych, ale nie zmieniło to sytuacji – stawka mogła być dokonywana przez lustra. Walka ta doprowadzi do niczego, według eksperta blokującego Internet Philipa Kulina: tak długo, jak firma ma pieniądze, będzie generować nieskończoną liczbę luster, zwłaszcza, że ​​odbywa się to szybko i niedrogo. Roskomnadzor zablokował około 3000 luster fonbet.com.

Nawet dzisiaj możesz zalogować się na stronie fonbet.com: podczas rejestracji proponuje się rejestrację w fonbet.ru i otrzymanie 10 000 rubli. jako prezent. Witryna oferuje około tuzina sposobów płatności: przez operatorów telefonii komórkowej „ Yandex .Deneg”, „ Qiwi portfel” i salony komunikacyjne „The Messenger”. Udało mi się również naładować konto bez żadnych problemów. Chociaż banki powinny blokować takie przelewy za pomocą kodu MCC (czterocyfrowa liczba odzwierciedlająca rodzaj działalności firmy, która jest odbiorcą), nielegalni bukmacherzy używają „błędnego wpisywania” – przypisują nieprawidłowy kod do takich płatności. W przypadku hazardu kod powinien wynosić 7995, a bukmacherzy mogą zamiast tego użyć na przykład kodu 7994 – „Gry wideo”.

Od tego roku Federalna Służba Podatkowa walczy z nielegalnymi bukmacherami, blokując płatności pod nazwą niektórych firm-odbiorców, ale nie jest to jeszcze bardzo skuteczne: bukmacherzy mogą korzystać z zagranicznych systemów płatności.

Gdyby Rosja początkowo miała normalną regulację z należytym uwzględnieniem doświadczeń międzynarodowych, takie zakłócenia nie miałyby miejsca, powiedział Obozny. Przytacza przykład bukmacherstwa w Anglii: „To przemysł ze starymi tradycjami, działają tam setki bukmacherów. Nie ma takiej wysokiej bariery wejścia na rynek, jak w Rosji. ”

Copyright © Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2021