Legalny Bukmacher

zakłady bukmacherskie – Promocje i Kody

W I kwartale 2012 wygrane brutto wzrosły o 15,9%

Fortuna Entertainment Group – wiodący w Europie Środkowej operator zakładów wzajemnych – odnotowała w I kwartale 2012 roku wygrane brutto w wysokości 30,7 mln euro, o 15,9% więcej w porównaniu do tego samego okresu roku poprzedniego (według wstępnych, nieaudytowanych danych finansowych). Doskonały rezultat został osiągnięty przy stabilnej sumie wpłaconych stawek, która osiągnęła łączną kwotę 113,8 mln euro w ciągu pierwszych trzech miesięcy 2012 roku.

W I kwartale 2012 roku, całkowita EBITDA pozostała na stabilnym poziomie 8,4 mln euro, w tym wzrosła o 13,8% w segmencie zakładów sportowych – do 9,6 mln euro, natomiast przyjęła ujemną wartość (1,2 mln euro) w segmencie loterii.

„Dwucyfrowy wzrost wygranych brutto i innych kluczowych wskaźników odnotowanych w segmencie zakładów sportowych, wynika w głównej mierze z widocznej ekspansji zakładów on-line na wszystkich głównych rynkach, na których działamy, w tym na rynku polskim, korzystającym z nowych regulacji. Ten czynnik – poparty stabilizacją w kanale detalicznym – umożliwia Fortunie osiąganie bardzo dobrych wyników, przy jednoczesnym, dalszym rozwoju oferty loterii w Czechach” – powiedział Wilf Walsh, wiceprezes zarządu i tymczasowy dyrektor generalny Fortuna Entertainment Group.

Zakłady sportowe

W pierwszych 3 miesiącach 2012 roku suma wpłaconych stawek z samych zakładów sportowych wyniosła 108,6 mln euro, o 4,9% mniej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. Chociaż liczba przyjętych zakładów w I kwartale 2012 roku spadła, to nadal przekracza kwoty odnotowane w drugim, trzecim i czwartym kwartale 2011 roku. To pokazuje zachęcający rezultat, a kontynuacji tego pozytywnego trendu Fortuna spodziewa się w 2012 roku ze względu na piłkarskie mistrzostwa EURO 2012.

Wygrane brutto z samych zakładów sportowych wzrosły o 6,1% r/r i wyniosły 28,1 mln euro.

Odnotowane wyniki były stymulowane w szczególności przez rosnące przychody z zakładów sportowych on-line. Wygrane brutto z zakładów sportowych on-line w pierwszym kwartale 2012 roku wzrosły o 24,2% r/r, do 10,2 mln euro, głównie dzięki wzrostowi na rynkach polskim i czeskim.

Wygrane brutto za I kwartał 2012 roku z zakładów sportowych w kolekturach wyniosły 18 mln euro, o 1,9% mniej r/r. Umiarkowany spadek w zakresie wygranych brutto w kolekturach w widoczny był głównie na bardziej dojrzałym rynku czeskim, podczas gdy na Słowacji i w Polsce, sprzedaż naziemnej sieci kolektur pozostaje na stabilnym poziomie lub nieznacznie wzrasta (w przypadku Polski).

EBITDA z zakładów sportowych wyniosła 9,6 mln euro w I kwartale 2012 roku, co stanowi 13,8% wzrost w porównaniu do I kwartału 2011 roku. Wynika to z rosnącej rentowności i kontroli kosztów operacyjnych.

Zakłady sportowe – Polska

Udział Polski w ogólnej sumie wpłaconych stawek wyniósł 13,1% w I kwartale 2012 roku, w porównaniu do 11,9% udziału w analogicznym okresie 2011 roku. Suma wpłaconych stawek na rynku polskim sięgnęła 14,9 mln w pierwszych trzech miesiącach 2012, o 9,9% więcej niż w I kwartale roku ubiegłego. Dzięki wprowadzeniu zakładów sportowych on-line w Polsce pod koniec stycznia 2012 roku, Spółka była w stanie odwrócić spadkowy trend przyjętych zakładów z poprzednich okresów.

Wygrane brutto w Polsce zwiększyły się do 6,1 mln w I kwartale 2012 roku, co stanowi wzrost o 14,7% rok do roku. Wygrane brutto ze nowo wprowadzonych zakładów on-line wyniósł 619 tysięcy euro. Wygrane brutto z segmentu kolektur naziemnych w Polsce wzrosły w pierwszym kwartale 2012 roku o 3,2% r/r i osiągnęły 5,5 mln euro.

Zmiany w polskim prawie dotyczące zakładów on-line umożliwiły uruchomienie internetowych zakładów na koniec stycznia 2012. Fortuna jako pierwszy bukmacher zaoferowała polskim klientom legalne zakłady on-line, a w ramach przygotowań do uruchomienia internetowej oferty tylko do stycznia 2012 roku zgromadziła 20.000 formularzy użytkowników, deklarujących zainteresowanie zakładami internetowymi w Fortunie. Obecnie ponad 9 000 użytkowników regularnie korzysta z oferty on-line.

W połowie marca 2012 roku, Fortuna zakłady bukmacherskie, polska filia Fortuna Entertainment Group NV uzyskała pozwolenie Ministra Finansów na prowadzenie działalności w 80 nowych punktach bukmacherskich. Większość z nich należała wcześniej do Tipsport PL – spółki kontrolowanej przez TIPSPORT a.s. Przejęcie umożliwiło Fortunie rozszerzenie sieci detalicznej w Polsce do 474 punktów i osiągnięcie pozycji największego polskiego operatora zakładów pod względem liczby kolektur. Wynik z kolektur uprzednio należących do Tipsport będą w pełni konsolidowane od następnego kwartału wyników finansowych.

Loteria w Czechach

Suma wpłaconych stawek w segmencie loterii Fortuny osiągnęła 5,2 mln euro w pierwszych trzech miesiącach 2012 roku. Wygrane brutto z loterii wyniosły 2.6 mln euro. Rezultatów tych nie można porównać z I kwartałem 2011, gdy projekt loterii był w trakcje przygotowania.

W I kwartale 2012 Grupa odnotowała ujemny wskaźnik EBITDA z loterii wynoszący (1,2) mln euro, co było rezultatem kosztów uruchomienia projektu oraz marketingowych, jak również nakładów na dalszy rozwój sieci dystrybucji.

Wypłata dywidendy

Zarząd Fortuny na posiedzeniu w dniu 5 kwietnia 2012 roku w Amsterdamie zdecydował, że podczas Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy będzie rekomendował wypłatę dywidendy w wysokości 0,23 euro za akcję. Zwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy odbędzie się w dniu 25 maja 2012 roku w Amsterdamie. Proponowany dzień dywidendy to 8 czerwca 2012 roku. W dniu 6 czerwca 2012 roku akcje będą notowane bez dywidendy. Faktyczna wypłata dywidendy ma nastąpić ostatecznie w dniu 25 czerwca 2012 roku.

O Fortuna Entertainment Group:

Fortuna Entertainment Group jest wiodącym operatorem zakładów bukmacherskich w Europie Środkowej i Wschodniej. Firma założycielska FORTUNA sázková kancelář powstała w Pradze w 1990 roku. Już rok później na Słowacji założona została spółka Terno, a.s.

W 2005 roku grupa inwestycyjna Penta stała się właścicielem obu firm, jednocześnie pozyskując w tym samym roku polskiego operatora zakładów bukmacherskich Profesjonał i stopniowo konsolidując te spółki pod jedną marką. Dzięki ponad 20-letniemu doświadczeniu w branży zakładów bukmacherskich, Fortuna tworzy standardy i wyznacza trendy narynku środkowo-europejskim. Grupa stale inwestuje w rozwój nowych produktów i usług rozszerzając przy tym sieć kanałów dystrybucji oraz doskonaląc ich jakość.Fortuna posiada obecnie ponad 1400 kolektur na trzech rynkach.

Grupa wprowadziła platformę Fortuna Win, umożliwiającą oferowanie produktów na nowych rynkach. Obecnie Fortuna Win dostarcza gry i zakłady klientom na Węgrzech.

W październiku 2010 roku Fortuna z powodzeniem zadebiutowała na giełdach papierów wartościowych w Warszawie i Pradze. Głównym akcjonariuszem pozostaje środkowoeuropejska grupa inwestycyjna Penta.

About Post Author

Copyright © Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2021