Ustawa hazardowa zostanie zliberalizowana 1 lipca 2017

Jarosław Gowin 12 grudnia 2016 w „Sygnałach dnia” pytany o restrykcyjną ustawę z 2009 roku, przegłosowaną tuż po wybuchu tzw. afery hazardowej.

Stare zakazy ustawy

Zakazywała ona urządzania wideoloterii oraz gier na automatach do hazardu i w pokera poza kasynami. – Nieopatrznie podniosłem rękę za wprowadzeniem w życie tej ustawy. Polska poniosła gigantyczne, wielomiliardowe straty na skutek tej ustawy. Dlatego kilka miesięcy temu postanowiliśmy ustawę zmienić tak, żeby pieniądze płynęły do budżetu – mówił wicepremier.

 

Polska Razem Jarosława Gowina przygotowała w maju liberalizację przepisów.

W założeniach projektu znalazła się wtedy legalizacja pokera, poluzowanie przepisów dotyczących zakładów wzajemnych oraz przekazanie pieniędzy uzyskanych z branży hazardowej na „ważne cele społeczne”, w tym sportowy rozwój młodzieży.

 

– Największym minusem obecnych rozwiązań jest wrzucenie do jednego worka, takiego twardego hazardu – jednorękich bandytów, gry w kasynach – oraz zakładów bukmacherskich, czy gier karcianych, takich jak poker. Chcemy, żeby w Polsce panowała w tej sferze normalność i zdrowy rozsądek – mówił ówcześnie szef Polski Razem.

Zbigniew Boniek za

Przy prezentacji projektu był również prezes PZPN Zbigniew Boniek, który wyraził zadowolenie z liberalizacji przepisów dla bukmacherów. – Nie ma czego się absolutnie wstydzić. Jest to bardzo poważny rynek, który może doprowadzić do tego, że do kasy państwa wpłyną uczciwe, normalne pieniądze, a z tych pieniędzy będzie mógł korzystać także polski sport – mówił Boniek.

 

We wrześniu PiS przygotował własny projekt ustawy hazardowej, już mniej liberalny niż pomysł Gowina. Autorzy zachowali postulat legalizacji gry w pokera poza kasynami oraz możliwość reklamowania zakładów bukmacherskich, wprowadzili jednak szereg obostrzeń na pozostałe formy hazardu. Gry na automatach według projektu PiS będą mogły odbywać się wyłącznie w kasynach lub w specjalnych punktach prowadzonych przez spółkę Skarbu Państwa. Kary za posiadanie automatów bez koncesji mają wzrosnąć z 12 do 100 tys. zł. Zakazany ma być również hazard on-line.

 

Kontrowersyjnym zapisem ustawy autorstwa PiS jest blokowanie stron internetowych z hazardem. O ten przepis zapytali w interpelacji do ministra finansów autorstwa Jacka Sierpińskiego posłowie Kukiz’15 Jakub Kulesza, Jacek Wilk, Tomasz Jaskóła, Magdalena Błeńska i Rafał Wójcikowski: „Czy nie obawia się Pan, że stworzenie prawnego i technicznego mechanizmu pozwalającego na blokowanie stron internetowych oferujących nielicencjonowany hazard może być w łatwy sposób wykorzystane do blokowania dowolnych innych treści w Internecie, w tym niezależnych informacji i krytyki władz, jak np. w Chinach – niekoniecznie przez obecny rząd, ale przez któryś z następnych?” W odpowiedzi uzyskali ogólnikowe zapewnienie, że poruszone w interpelacji kwestie zostaną poddane „pogłębionej analizie”. Zapis jednak nie zniknął z ustawy.

 

Ważną zmianą w projekcie ustawy jest pozwolenie na reklamowanie firm bukmacherskich. „Realne straty ponosi również sport, który wszędzie na świecie firmy oferujące hazard w internecie wymiernie sponsorują – w Polsce przy ustawowej prohibicji firmy te nie widzą sensu sponsorowania” – pisze Ministerstwo Finansów w uzasadnieniu projektu.

 

– Operatorzy gier i zakładów online są naturalnymi partnerami dla klubów i związków sportowych stąd ich powszechna obecność we wszystkich liczących się ligach świata. Budżety marketingowe tych firm w dużej części wydatkowane są właśnie na sponsorowanie klubów – mówiła portalowi sport.pl Joanna Dzios, rzeczniczka European Gaming and Betting Association – stowarzyszenia zrzeszającego największe europejskie firmy bukmacherskie.

 

– Liczę, że nowelizacja rzeczywiście powstanie, ale mam nadzieję, że przeprowadzona zostanie ostrożnie i umiejętnie, by otworzyć rynek i zachęcić firmy do inwestowania w sport. Nie zamykamy się na żadnego partnera. Nie widziałbym nic złego, gdyby firma bukmacherska zostałaby np. sponsorem tytularnym ligi – stwierdził Dariusz Marzec, prezes Ekstraklasy S.A.

 

Z liberalizacji ustawy hazardowej ucieszą się również pokerzyści.

– Ustawa z 2009 r. bardzo niesprawiedliwie potraktowała pokera. Jesteśmy postawieni na równi z innymi grami hazardowymi, a z definicji poker to gra umiejętności z elementem losowym. Wprowadzono kosmiczny podatek na poziomie 25 proc., który wyrzucił z Polski wszystkie wielkie turnieje. Ani graczom, ani organizatorom coś takiego się nie opłacało. Polscy pokerzyści muszą jeździć po całym świecie i grać poza krajem. Tam płacimy za hotele, restauracje, przejazdy, samoloty i komuś innemu napędzamy gospodarkę. Wolelibyśmy zostawić pieniądze w Polsce – tłumaczył dziennikarzom sport.pl Marcin Horecki, polski pokerzysta i prezes stowarzyszenia Wolny Poker dążącego do zmiany prawa.

 

Ustawa została jesienią oddana do notyfikacji w celu sprawdzenia zgodności z prawem unijnym. – Jest notyfikacja Komisji Europejskiej, więc niebawem znów ruszą prace nad projektem w Sejmie – informował w zeszłym tygodniu szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Henryk Kowalczyk.

 

– Podjęliśmy z ministrem Morawieckim decyzję o tym, żeby już nie zmieniać tej ustawy, dlatego, że to by groziło tym, że cofnięta nam zostanie notyfikacja; na kolejne wiele miesięcy hazard pozostanie w szarej strefie, a Polacy tracić będą miesięcznie po 100, 200, 300 milionów złotych – kontynuował w poniedziałek Gowin. Jednak, jak się okazuje, nie koniec na tym…

 

– Zaraz po przyjęciu tej ustawy, przygotujemy nową, która wyłączy zakłady wzajemne i grę w pokera, i zliberalizuje to tak, żeby można było wreszcie spokojnie obstawiać zakłady bukmacherskie, spokojnie grać w pokera, żeby to już nie była szara strefa – zapewniał polityk. – Już w tej ustawie, która, wierzę w to, zostanie w tym tygodniu przyjęta przez Sejm, będzie można reklamować zakłady bukmacherskie – dodał wicepremier.

 

Źródła: PAP, salon24.pl, podatki.abc.com.pl, sierp.libertarianizm.pl, sport.pl

Ustawa hazardowa zostanie zliberalizowana 1 lipca 2017
4.9 (97.5%) 8 vote[s]

Tekst zawiera treści reklamowe | +18 | Obowiązuje regulamin Telefon zaufania dla osób uzależnionych behawioralnie (w tym od hazardu): 801 889 880(czynny codziennie w godz. 17-22) Serwis LegalnyBukmacher.com,przeznaczony jest TYLKO dla osób które skończyły 18 lat. Prezentujemy na swoich łamach tylko te zakłady bukmacherskie, które posiadają zezwolenie do urządzania zakładów wzajemnych wydane przez Ministra Finansów.
  • Totolotek zezwolenie Ministerstwa Finansów AG/9/7251/8/LBU/2012/2013/RD61485;
  • Fortuna zezwolenie Ministerstwa Finansów SC/12/7251/10/WKC/11-12/5565;
  • LV Bet zezwolenie Ministerstwa Finansów PS4.6831.9.2016.EQK;
  • Milenium zezwolenie Ministerstwa Finansów SC/12/7251/17-7/ARP/BMB/2011/BMI9-10599;
  • eToto zezwolenie Ministerstwa Finansów AG9(RG3)/7251/15/KLE/2013/17;
  • forBET zezwolenie Ministerstwa Finansów PS4.6831.10.2016;
  • STS zezwolenie Ministerstwa Finansów SC/12/7251/11-6/KLE/2011/5540/12;
  • SuperBet zezwolenie Ministerstwa Finansów PS4.6831.4.2017;
  • TOTALbet zezwolenie Ministerstwa Finansów PS4.6831.12.2017;
  • PZBuk zezwolenie Ministerstwa Finansów PS4.6831.26.2017;
  • Betclic zezwolenie Ministerstwa Finansów PS4.6831.26.2017;
  • BetFan zezwolenie Ministerstwa Finansów PS4.6831.3.2018
  • Ewinner zezwolenie Ministerstwa Finansów PS4.6831.29.2017
  • Typiko zezwolenie Ministerstwa Finansów PS4.6831.30.2017
  • Traf ZW zezwolenie Ministerstwa Finansów PS4.6831.3.2018
  • Polski Bukmacher zezwolenie Ministerstwa Finansów PS4.6831.28.2017
Udział w nielegalnych grach hazardowych może stanowić naruszenie przepisów. Hazard związany jest z ryzykiem
Korzystając z serwisu Legalny Bukmacher godzisz się na otrzymywanie materiałów marketingowych, które są jego integralną częścią. Nieodłącznym elementem portalu Legalny Bukmacher są np. banery reklamowe, na których możemy promować swoje usługi i produkty oraz usługi i produkty podmiotów z nami współpracującymi. Materiały promocyjne możemy przesyłać naszym Subskrybentom także w ramach newslettera. Możesz być pewny, że nie będziemy nadużywać tej możliwości starając się udostępniać tylko takie informacje, których możesz od nas oczekiwać.