Categories: Sejm

Ustawa hazardowa do dalszych prac. Wniosek o odrzucenie przepadł

Sejm nie zgodził się w środę na odrzucenie w pierwszym czytaniu rządowego projektu noweli ustawy hazardowej. O odrzucenie projektu wnioskował klub N, argumentując, że ustawa wprowadza „monopol i cenzurę prewencyjną”. Teraz projekt trafi do dalszych prac w komisjach.

Za odrzuceniem projektu w pierwszym czytaniu było 178 posłów, przeciw 243, wstrzymało się 13.

Celem rządowego projektu, jak mówił we wtorek w Sejmie wiceminister finansów Wiesław Janczyk, jest ochrona graczy przed negatywnymi skutkami hazardu i walka z szarą strefą.

Większość klubów opozycyjnych skrytykowała projekt, twierdząc, że w rzeczywistości rozszerza on zakres legalnego hazardu, obejmując go monopolem państwa. A także że głównym celem rządu, związanym z tą ustawą, jest zwiększenie dochodów budżetu.

Projekt gruntownie zmienia ustawę z 2009 roku, a zarazem wprowadza silną kontrolę państwa w obszarze gier na automatach. Obecnie obowiązująca w Polsce ustawa, przyjęta po wybuchu tzw. afery hazardowej jesienią 2009 roku, zakłada m.in. zakaz urządzania wideoloterii i gier na automatach do hazardu poza kasynami.

Dokument rozszerza katalog gier, które będą mogły być legalne (umożliwia np. grę w pokera poza kasynami do gry). Jednocześnie większość gier hazardowych, w myśl projektu, będzie objętych monopolem państwa, dzięki czemu „gracze będą mogli czuć się bezpiecznie”.

Dokument zakłada, że będzie można urządzać gry na automatach także poza kasynami, ale będzie to w punktach prowadzonych przez spółkę Skarbu Państwa.

Nowe prawo, jak podkreślał w Sejmie wiceminister Janczyk, ma doprowadzić do zmniejszenia „szarej strefy” w grach hazardowych, „zwłaszcza w obszarze gier na automatach i w internecie”. Monopolem państwa objęte będzie bowiem także urządzanie gier hazardowych w internecie, z wyjątkiem zakładów wzajemnych i loterii promocyjnych.

Projekt, mówił wiceszef MF, przewiduje możliwość blokowania dostępu do nielegalnych stron internetowych oraz „utrudnianie wykonywania płatności na rzecz podmiotów oferujących nielegalne gry hazardowe w internecie”. Szef MF ma ponadto prowadzić rejestr domen służących do oferowania gier hazardowych niezgodnie z ustawą. Każdy, kto będzie chciał wejść na taką domenę, będzie od razu przekierowywany na stronę MF i uzyska informację, że to domena nielegalna.

Od wpisu do rejestru przysługiwał będzie sprzeciw, a procedura będzie objęta kontrolą sądową. Z nielegalnych stron będą także usuwane odnośniki, oferujące szybkie wpłaty. – Każdy uczestnik gry będzie mógł się zorientować, że działa legalnie – podkreślał wiceminister finansów.

Dokument wprowadza też mechanizmy weryfikacji wieku gracza oraz obowiązek rejestracji graczy. Gracze będą mogli kontrolować swoją aktywność. Ma to umożliwić, przekonywał Janczyk, ochronę osób małoletnich i ludzi mających skłonność do uzależnień.

Zakazane będzie posiadanie automatów do gier przez nieuprawnione podmioty. Projekt zakłada podwyższenie kar za grę bez koncesji – z 12 tys. zł do 100 tys. zł za automat.

Dzięki nowelizacji resort finansów spodziewa się docelowo wpływów do budżetu w wysokości 1,5 mld zł rocznie – podał Janczyk.

Ustawa miałaby wejść w życie od 1 stycznia 2017 roku i byłyby trzy miesiące na dostosowanie się do jej wymogów.

Jeszcze przed pierwszym czytaniem w Sejmie MF skierowało projekt ustawy hazardowej do notyfikacji w Komisji Europejskiej i dostało informację zwrotną, że odpowiedź KE zostanie przekazana do 31 października.

Krzysztof Prencina

Pasjonat rynku bukmacherskiego w Polsce i na świecie. W serwisie LegalnyBukmacher.com oprócz podstawowej wiedzy teoretycznej niezbędnej początkującym, podzielę się z Wami swoim doświadczeniem typera, praktyczna wiedza i przemyśleniami na temat działających firm bukmacherskich. Legalnych ale też i z szarej strefy. Adres mailowy: kontakt@legalnybukmacher.com

Share
Published by
Krzysztof Prencina

Recent Posts

Zapowiedź 9. kolejki Fortuna 1 Ligi 2021/22

Kontynuujemy maraton z Fortuna 1 Ligą! Bo ekscytujących środzie oraz czwartku nadszedł czas na kolejne…

1 tydzień ago

W Betfan Polska już wygrała ze Słowenią

W weekend czekają nas także wielkie siatkarskie emocje – biało-czerwoni powalczą o grę w finale…

1 tydzień ago

Betfan płaci 10 zł za każdego gola Messiego

Już w niedzielę kibice w Paryżu powinni doczekać się upragnionego występu Leo Messiego przed własną…

1 tydzień ago

Superbet płaci Extra 70 PLN za gola Leo Messi w meczu PSG – Lyon

70 zł za każdego gola Leo Messiego w meczu PSG – Olympique Lyon! Załóż konto w…

1 tydzień ago

FAME MMA 11: Fight Club – trailer

2 października w Arena Gliwice odbędzie się największe wydarzenie sportowo-rozrywkowe w Polsce. Gwiazdy sportu, YouTube’a,…

1 tydzień ago

Obstawiaj Premier League i odbierz Freebet w Fuksiarz PL

Premier League jest uznawana przez wielu sympatyków piłki nożnej za najlepszą ligę na świecie. Ogromną popularnością…

1 tydzień ago