Legalny Bukmacher

zakłady bukmacherskie – Promocje i Kody

UOKiK sprawdzi opłaty pobierane przez PZPN od bukmacherów

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie wyjaśniające w sprawie działania PZPN i innych związków sportowych. Chodzi o opłaty jakich dokonują zakłady bukmacherskie. Pod lupę wzięte będą również inne związki sportowe. Postępowanie wyjaśniające UOKiK jest prowadzone w sprawie, a nie przeciwko konkretnym organizacjom. O sprawie informuje strona internetowa UOKiK.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zainteresował się sprawą po sygnałach dotyczących działań Polskiego Związku Piłki Nożnej. W skargach, które wpływały do urzędu, wskazywano, że firmy bukmacherskie muszą płacić związkowi stałą kwotę w wysokości 0,5 proc. całkowitych przychodów brutto za udostępnienie wyników rozgrywek sportowych.

Jak informuje UOKiK wątpliwości budzi fakt, że kwota pobierana przez PZPN może być ustalana w oparciu o całkowite przychody firmy bukmacherskiej, niezależnie od tego, czy zostały one wygenerowane przez rozgrywki organizowane przez PZPN, czy też inne wydarzenia. Kwota nie zmienia się również w przypadku, jeśli organizator zakładów bukmacherskich chciałby wykorzystywać wyniki tylko niektórych rozgrywek, za które odpowiedzialny jest związek.

Urząd sprawdzi również, czy podobne praktyki stosują inne organizacje sportowe, na przykład Związek Piłki Ręcznej w Polsce lub Polski Związek Piłki Siatkowej.

Podmiot z pozycją dominującą nie może wykorzystywać jej na niekorzyść konkurentów

Firmy bukmacherskie nie mogą wykorzystywać wyników wydarzeń sportowych bez zgody organizatora rozgrywek, który ma prawo pobierać za to opłaty. Chcemy jednak sprawdzić, czy sposób ustalania tych opłat może stanowić wykorzystanie silnej pozycji rynkowej związków – mówi wiceprezes UOKiK Michał Holeksa.

Zgodnie z prawem antymonopolowym podmiot, który posiada pozycję dominującą na danym rynku nie może wykorzystywać jej na niekorzyść swoich konkurentów, kontrahentów czy konsumentów. Niektóre praktyki dozwolone dla innych przedsiębiorców stają się wówczas zabronione. Niedozwolone jest np. narzucanie uciążliwych warunków umów, które przynoszą dominantowi nieuzasadnione korzyści lub stosowanie nieuczciwych cen – podkreśla Urząd.

To postępowanie wyjaśniające, czyli prowadzone w sprawie, a nie przeciwko konkretnym organizacjom. Będziemy chcieli ustalić, czy związki sportowe posiadają pozycję dominującą na rynku udostępniania wyników własnych rozgrywek i wykorzystują swoją siłę negocjacyjną w niedozwolony sposób. Kolejnym etapem może być postawienie zarzutów stosowania praktyk ograniczających konkurencję, a za to grozi kara finansowa do 10 proc. obrotu podmiotudodaje wiceprezes UOKiK.

Urząd przypomina o programie pozyskiwania informacji od anonimowych sygnalistów, m.in. od byłych i obecnych pracowników firm naruszających prawo. Praktyki ograniczające konkurencję można zgłaszać UOKiK.

About Post Author

Copyright © Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2021