Legalny Bukmacher

zakłady bukmacherskie – Promocje i Kody

Podatek od… przegranej czyli kumulacja hazardowych bubli

Resort finansów jako pionier w UE wymyślił opodatkowanie wygranych w kasynach.

Zapisał to jednak tak, że opodatkował… przegrane

W ramach tzw. pakietu podatkowego rząd chce wprowadzić, niestosowany w żadnym kraju UE, 10-procentowy podatek od wygranych w kasynach i salonach gier na automatach, przekraczających 2280 zł. Ministerstwo Finansów (MF), będące autorem pomysłu, nie przejęło się ostrzeżeniami. I podatek wchodzi w życie 1 stycznia 2018 r. Wprowadzający go zapis sformułowano jednak tak, że nowy podatek trzeba by pobierać od… ujemnych kwot.

 

Zgodnie z nowelizacją ustawy o podatku dochodowym opodatkowane mają być jednorazowe wygrane zdefiniowane jako

różnica między sumą wpłaconych stawek a sumą wypłaconych wygranych w trakcie jednorazowego pobytu w kasynie gier lub salonie gier na automatach”.

Zapis ten MF przeniosło z definicji podstawy opodatkowania podatkiem od gier (kasyna i salony gier płacą 50-procentowy podatek od tego, co wygrały). I tu jest właśnie problem. Według prawników i doradców podatkowych operatorów kasyn taka definicja oznacza, że opodatkowane mają być nie wygrane gracza, ale jego przegrane. Dodatnia wartość różnicy pojawi się bowiem tylko wtedy, gdy suma wpłaconych stawek (czyli odjemna) będzie wyższa od sumy wypłaconych wygranych (odjemnik).

Ministerstwo Finansów budynek tablica

Natomiast w przypadku wygranej gracza różnica będzie miała wartość ujemną, której przecież opodatkować nie można. Co na to resort finansów? W odpowiedziach przesłanych do „PB” żadnego swojego błędu nie widzi. Twierdzi, że różnica to nie po prostu „wynik odejmowania’, ale „to, czym się ktoś lub coś różni od kogoś lub czegoś”. Taka interpretacja definicji umożliwia odejmowanie w drugą stronę — tzn. od odjemnika można odjąć odjemną.

Biorąc pod uwagę, że podstawą opodatkowania jest wygrana, której jednorazowa wartość przekracza 2280 zł, to warunkiem koniecznym jest, aby suma wypłaconych wygranych była większa (co najmniej o 2280 zł) od sumy wpłaconych stawek (w trakcie jednorazowego pobytu)” — uzasadnia MF.

Czytaj całość na stronie pb.pl

 

 

About Post Author

Copyright © Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2021