Legalny Bukmacher

zakłady bukmacherskie – Promocje i Kody

Państwo będzie bukmacherem? Totalizator Sportowy kupi Totolotka?

Czy już niedługo w kolekturach Totalizatora Sportowego (TS) będzie można obstawić nie tylko 6 z 49 liczb w Lotto, ale także wyniki meczów piłkarskich? Wiele na to wskazuje

Z informacji „PB” wynika, że państwowy gigant negocjuje zakup Totolotka, trzeciego pod względem udziałów w rynku bukmachera, kontrolowanego przez grecki Intralot, a negocjacje są na ostatniej prostej.

— Możemy jedynie potwierdzić, że prowadzimy rozmowy — ucinają zgodnie Wojciech Szpil, prezes TS, i Adam Lamentowicz, szef Totolotka.

Wejście na rynek bukmacherski to jeden z głównych elementów strategii TS na lata 2012-16. Z informacji „PB” wynika, że państwowa spółka sondowała możliwość zakupu wszystkich czterech największych polskich bukmacherów: STS, Fortuny, Totolotka i Milenium. Właściciele dwóch pierwszych nie byli zainteresowani, rozmowy prowadzone z Milenium zakończyły się fiaskiem i po drugiej stronie stołu zostali tylko Grecy z Intralotu.

Argument dla zmian

Mateusz Juroszek, szef największego rodzimego bukmachera, czyli STS, zapewnia, że wizja konkurowania z kontrolowanym przez skarb gigantem wcale go nie przeraża. — Jestem przekonany, że jako prywatny podmiot będziemy funkcjonować

lepiej niż, bądź co bądź, państwowa firma. Może nawet na tym skorzystamy? Państwo dostanie przecież dodatkowy argument, by wreszcie coś zrobić z nielegalną konkurencją zagranicznych e-operatorów, do których należy większość rodzimego rynku bukmacherskiego — mówi Mateusz Juroszek. Na taki efekt przejęcia Totolotka liczy też TS.

Według raportów firm konsultingowych, Polacy zostawiają u bukmacherów ponad 5 mld zł rocznie, z czego tylko mniej niż 20 proc. trafia do rodzimych firm. Zdecydowaną większość zgarniają zagraniczni operatorzy, oferujący zakłady przez internet i niepłacący w Polsce podatków.

— Bukmacherka to najszybciej rozwijający się w Europie sektor hazardu. Jeśli nie dojdzie do zmian w prawie, to i tak ten biznes spokojnie przyniesie nam kilkuprocentową rentowność. Jeśli natomiast państwo zdecyduje się na blokowanie dostępu do serwisów zagranicznych operatorów, to skala biznesu i jego rentowność będą znacznie większe — twierdzi Wojciech Szpil, prezes TS.

Wejście na rynek bukmacherski to jeden z głównych elementów strategii Totalizatora Sportowego na lata 2012-16.

Totolotek z Cypru

Za transakcją z Totolotkiem ma przemawiać także to, że w przeszłości obsługiwał zakłady na gonitwy koni na warszawskim Służewcu, którymi dziś zajmuje się spółka córka TS, oraz to, że TS ma minimalny pakiet akcji Totolotka (1,4 proc.) i kontrakt z nim na agencyjną sprzedaż swoich gier i loterii. Zdaniem wszystkich obserwatorów hazardowego rynku, największą wartością Totolotka dla TS jest jednak marka.

„Totolotek” to wciąż nazwa, którą duża część klientów TS kojarzy z jego gramio wiele mocniej niż markę, pod którą działa obecnie, czyli Lotto. Tyle że — jak ustaliliśmy — w 2014 r. trzy znaki towarowe „Totolotek” zostały przez bukmachera sprzedane za 13,4 mln zł cypryjskiej firmie z grupy Intralotu. Z informacji „PB” wynika, że w ten sposób Grecy chcieli dać sobie szansę na sprzedaż samej marki w sytuacji, gdyby nie udało się znaleźć nabywcy na całego Totolotka.

— Zakup znaku „Totolotek” jest dla TS kluczowy. Jeśli w przyszłości Unia Europejska umożliwiłaby wejście na nasz rynek loteriom z innych krajów, to po zakupie tej marki taka loteria mogłaby napsuć TS dużo krwi — mówi jeden z ekspertów rynku hazardowego.

Wątpliwa synergia

I on, i inni rozmówcy „PB” są jednak zgodni, że pomysł zakupu całego Totolotka budzi kontrowersje.

— Totolotek jest w kiepskiej kondycji i ma spore problemy prawne. Kupowanie go jest bez sensu, gdyż TS niewielkimi kosztami sam może zbudować sieć punktów bukmacherskich — ocenia kilku byłych członków zarządu TS. Zaskoczenie wyrażają też przedstawiciele firm bukmacherskich.

— Gry liczbowe i loterie to biznes pewny i zmonopolizowany, a bukmacherka — ryzykowny i konkurencyjny, w którym m.in. obowiązuje zakaz reklamy. Nie widać też specjalnych synergii, bo w zdecydowanej większości kolektur TS, znajdujących się np. w sklepach czy na stacjach benzynowych, zakładów i tak nie będzie można przyjmować, ponieważ punkty bukmacherskie mogą odwiedzać tylko osoby pełnoletnie — mówi anonimowo przedstawiciel jednego z bukmacherów. Władze TS wiedzą o tych ograniczeniach, a zakłady bukmacherskie chcą wprowadzić do tych własnych kolektur, które mają słabszą sprzedaż.

— Dziś bukmacherka nie jest tak niebezpieczna jak kiedyś. Są systemy zarządzania ryzykiem, w praktyce uniemożliwiające ponoszenie istotnych strat. Budowanie spółki od zera? W naszych realiach zdobywanie zezwoleń na poszczególne placówki, a później ich relokacja, zabierają zbyt wiele czasu — mówi Grzegorz Sołtysiński, członek zarządu TS.

Straty i groźba kar

Zajrzeliśmy do akt rejestrowych bukmachera. Od trzech lat firma przynosi straty (w 2014 r. 7,3 mln zł netto), ma ujemne kapitały własne (w 2014 r. ponad 20 mln zł), a jej krótkoterminowe zobowiązania przewyższają aktywa obrotowe. Od kilku lat biegły rewident zwraca uwagę, że „może to wskazywać na zagrożenie kontynuacji działalności”. Władze Totolotka uspokajają jednak, że wierzycielem firmy jest grecki właściciel, który udzielił polskiej spółce także gwarancji korporacyjnych.

— W latach 2012-14 przeprowadziliśmy głęboką restrukturyzację, która obniżyła koszty i zadłużenie. Od sierpnia spółka nie przynosi już strat bieżących, a nasze obroty w 2015 r. będą blisko o 10 proc. wyższe niż w 2014 r. — mówi Adam Lamentowicz. Totolotkowi wciąż jednak czkawką odbijają się wydarzenia z 2012 r., kiedy stracił status lidera rynku.

W marcu 2012 r. Ministerstwo Finansów (MF) cofnęło mu wszystkie zezwolenia ze względu na nielegalność e-promocji, czyli usługi umożliwiającej graczom zawieranie zakładów przez internet (wtedy zakazanej przez prawo). Totolotek nie zgadzał się z tym i działał aż do września 2012 r., kiedy otrzymał decyzję drugiej instancji. Spółka złożyła jednak wnioski o nowe zezwolenia i po ich otrzymaniu wznowiła działalność w grudniu 2012 r.

Spór z MF o to, kto miał rację, trwa do dziś. Kilka tygodni temu Naczelny Sąd Administracyjny (NSA) wydał pierwszy wyrok w tej sprawie, w którym potwierdził słuszność decyzji MF. To o tyle istotne, że na decyzję NSA czekają celnicy, którzy prowadzą ponad 40 postępowań w spra- wie kar pieniężnych, grożących Totolotkowi za prowadzenie działalności w okresie marzec — wrzesień 2012 r. Maksymalnie mogą one wynieść, bagatela, kilkadziesiąt milionów złotych.

— Decyzja NSA budzi nasze zdziwienie, ale nie ma żadnych konsekwencji finansowych. Dużo ważniejsze jest to, że sądy administracyjne wydały już trzy wyroki potwierdzające, że decyzje pierwszej instancji, z marca 2012 r., były niewykonalne i tym samym dochodzenie jakichkolwiek kar jest bezzasadne — twierdzi Adam Lamentowicz. Jak do tych kontrowersji odnosi się TS? Podkreśla, że wciąż nie zdecydował o za- kupie Totolotka.

— Jeśli taka decyzja zostanie ostatecznie podjęta, będzie poparta analizami, wyliczeniami i ustaleniami, więc interesy TS z całą pewnością zostaną zabezpieczone — twierdzi Agnieszka Libor, rzeczniczka TS.

 

źródło: https://www.pb.pl/panstwo-bedzie-bukmacherem-815020

About Post Author

Copyright © Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2021