Legalny Bukmacher

zakłady bukmacherskie – Promocje i Kody

Odpowiedzialna gra: dlaczego brak dobrej kampanii informacyjnej w Polsce?

Kiedy mówimy o hazardzie mamy najczęściej na myśli wszelkie gry czy zakłady, których cechą wspólną jest fakt, że o pieniężnej wygranej decyduje los, przypadek. Rozwijający się rynek hazardowy zrzesza coraz więcej osób, szczególnie jeżeli chodzi o kraje rozwinięte, w których przeciętna pensja pozwala na odrobinę hazardu przy jednoczesnym nieuszczupleniu najpotrzebniejszych środków do spokojnego przeżycia miesiąca.

Odpowiedzialny hazard

Kraje rozwinięte to jednocześnie kraje, w których rozwój sektora usług sprawił, że posiadacze większego kapitału mogą mieć pewność, iż na pewno znajdą się sposobności, aby wydać zgromadzone środki pieniężne. Większa część społeczeństwa chciałaby mieć droższy samochód, wyjechać do luksusowego hotelu na wakacje, czy wyczarterować jacht, którym można zabrać swoją najbliższą osobę na romantyczny rejs. Rosnące oczekiwania większości społeczeństwa co do swojego życia są tak naprawdę niemożliwe do zaspokojenia. W momencie w którym wchodzimy na wyższy pułap szeroko rozumianego luksusu, widzimy że są ludzie którzy znajdują się jeszcze wyżej. Błędne koło o którym mowa nie można oczywiście mylić z chęcią rozwoju i spokojnego powiększania swoich możliwości finansowych. Jednak wiele osób, wybiera drogę na skróty i korzystając z możliwości wygrania szybkich i łatwych pieniędzy, wpadają w nałóg hazardowy.

Kampania Unibet w Belgii: „Dokonaj właściwego wyboru. Graj Odpowiedzialnie.”

Odpowiedzialna gra

W Polsce temat odpowiedzialnej gry poruszany jest jedynie przez Ministerstwo Finansów i KAS. Przykładem może być ostatnia kampania Krajowej Administracji Skarbowej z hasłem ” Hazard? Nie, dziękuję” w obszarze nielegalnego urządzania i prowadzenia gier hazardowych. Podobnych kampanii, szczególnie po wejściu nowej ustawy hazardowej, przeprowadzonych przez rodzimych bukmacherów nie znajdziecie. Tymczasem zagraniczni operatorzy gier hazardowych bez problemu realizują politykę odpowiedzialnej gry. Mówimy tu o William Hill z „Nobody Harmed by Gambling„czy Unibecie, który niedawno wypuszcił spot skierowany do klientów w Belgii.

#NobodyHarmed and Responsible Gambling

Uzależnienie od hazardu

objawia się przede wszystkim tym, że w momencie, w którym zaczynamy tracić pieniądze ogarnia nas wściekłość i pewnego rodzaju zaślepienie. Próbując się odegrać niekiedy nie zauważamy, że właśnie przegrywamy swoje ostatnie środki. Jeszcze gorzej jeżeli są to pieniądze z budżetu rodzinnego, a my mamy na utrzymaniu dziecko. Prostym, choć jednym z najgroszych wyjściem z sytuacji jest pożyczka, którą znowu przegrywamy.

Do wszystkiego należy podchodzić z rezerwą, szczególnie jeżeli w grę wchodzą pieniądze. Nie od dziś wiadomo, że największe szanse na wygraną ma osoba, która spokojnie realizuje swoją wcześniej ustaloną taktykę. Ludzie, którzy chcą czerpać z hazardu przyjemność, a przy tym dodatkowo zarobić pieniądze powinni odstawić na bok emocje, bo one są czynnikiem zapalnym, który może wszystko zrujnować.

Kampania społeczna dotycząca hazardu

Polska będąc krajem, w którym niewątpliwie dla większości społeczeństwa na przestrzeni kilkunastu ostatnich lat poprawił się standard życia. Jednocześnie jednak rozwój sektora usług sprawił, że zewsząd jesteśmy bombardowani licznymi reklamami, które sprawiają że nasze oczekiwania wobec życia wzrastają. W związku z tym staramy się zgromadzić niezbędny kapitał, który pozwoli nam żyć na wyższym poziomie. Gromadzenie środków pieniężnych z natury bywa dużo trudniejsze niż ich wydawanie. Dlatego wielu Polaków szuka sposobów na szybki zarobek. Wszelkiego rodzaju sportowe zakłady, kasyna czy poker kuszą wysokimi zyskami udokumentowanymi przez profesjonalistów w swoim fachu. Kto by nie chciał wpłacając 100 zł zarobić w krótkim czasie kilka tysięcy?

Kampania Unibet w Belgii: „Dokonaj właściwego wyboru. Graj Odpowiedzialnie.”

Jednakże zawsze należy pamiętać o ryzyku, że swoje zainwestowane pieniądze możemy najzwyczajniej w świecie stracić. Wpadając we wcześniej omówioną pętle niezwykle ważne jest aby uświadomić sobie, że się w niej znajdujemy. Można być alkoholikiem, nałogowym palaczem papierosów, tak samo jak i nałogowym hazardzistą. Różnica pomiędzy tymi pierwszymi a ostatnim jest taka, że zewsząd możemy natknąć się na kampanie informacyjnej mające na celu uświadomić problem nadużywania alkoholu, czy palenia papierosów. Z drugiej jednak strony nie spotykamy się z kampaniami informacyjnymi dotyczącymi problemu nałogowego hazardu. Jest to niezwykle szkodliwe dla osób, które korzystają z szerzej rozumianych gier pieniężnych ponieważ bardzo często nie mają oni pełnej świadomości o długofalowych problemach, które mogą się pojawić w momencie nieodpowiedzialnej i nałogowej gry.

Kampania informacyjna

byłaby nie tylko pomocą dla dotkniętych osób, czy tych które są w „grupie ryzyka” ale przede wszystkim pozwoliłaby ogółowi społeczeństwa zrozumieć szerzej problem. Bliska osoba, która zauważy cechy uzależnienia i niewłaściwej, nieodpowiedzialnej gry może już zawczasu odpowiednio zareagować, dzięki czemu problem powinno udać się zdławić w zarodku. Bardzo istotne jest aby pamiętać, że osoba która jest nałogowcem nie do końca rozumie swój problem i niekiedy nie będzie w stanie sama go zauważyć, a co dopiero podjąć działania mające na celu wyjście z nałogu.

Brak kampanii informacyjnej sprawia, że osoby które korzystają z zakładów, kasyna czy pokera w sposób odpowiedzialny są wciąż utożsamiani z pejoratywnym rozumieniem słowa hazardzista. O ile ładniej brzmiałoby odpowiedzialny uczestnik zakładów, czy też gier losowych. Mieliśmy już kampanię dotyczącą inwestowania na nieregulowanych rynkach finansowych, forexie, czy w kryptowaluty. Jeżeli instytucje rządowe były skłonne wydać pieniądze na uświadamianie ludzi we wspomnianych kwestiach, to czas najwyższy aby poczynić pewne starania w kierunku odpowiedzialnego hazardu. Odpowiedzialny uczestnik rynku hazardowego powinien być modelem, do którego dąży nie tylko sam zainteresowany ale przychodzi mu z asystą państwo oraz usługodawcy, czyli bukmacherzy, poker roomy i kasyna.

Pomoc w walce z uzależnieniem

Podejrzewasz u siebie lub osoby Ci bliskiej uzależnienie od hazardu?

Telefon zaufania (codziennie od 17:00 do 22:00): 801 889 880
lub szukaj pomocy wśród Anonimowych Hazardzistów na stronie http://www.anonimowihazardzisci.org/:
lub pod numerem telefonu: 881 488 990

a także:

Uzależnienia behawioralne: http://www.uzaleznieniabehawioralne.pl/hazard/

TELEFON ZAUFANIA: 801 889 880 czynny codziennie w godz. 17-22

Na stronie znajdziesz również Poradnię Online

 

About Post Author

Copyright © Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2021