Legalny Bukmacher

zakłady bukmacherskie – Promocje i Kody

Legalni bukmacherzy – Speedway ma duży potencjał reklamowy

Wielkie pieniądze legalnych bukmacherów przyjdą do żużla?

Polacy masowo korzystają z usług bukmacherów, statystki pokazują zaś, że pod względem obrotów bukmacherskich nasz kraj jest jednym z najbardziej atrakcyjnych rynków na świecie. Jednakże interes zakładów bukmacherskich nie wpływał do tej pory zbyt pozytywnie na polski sport. Jedynie największe sportowe marki w Polsce takie jak np. Legia Warszawa odczuwały realne korzyści finansowe z branży bukmacherskiej. Na szczęście, za sprawą ustawy uchwalonej w kwietniu 2017 roku sytuacja stopniowo się poprawia, legalni bukmacherzy chętniej reklamują się w Polskich klubach a skorzystają na tym także kluby żużlowe.

forBET-Dla-tych-co-kochają-żużel-1

Nowe prawo, nowe szanse

Ustawa z 2017 roku wprowadziła dwie duże zmiany dotyczące rynku zakładów bukmacherskich:
• Zablokowano możliwość działania nielegalnych bukmacherów.
• Wprowadzono możliwość reklamowania swych usług legalnym bukmacherom
Nielegalnie bukmacherzy stanowili ponad 85% polskiego rynku, a podatki odprowadzali za granicą. W konsekwencji tracił na tym budżet państwa, jaki i polski sport. Ponadto wprowadzenie możliwości reklamowania usług bukmacherskich otworzyło przed polskimi klubami szansę ogromne pieniądze od nowych sponsorów.

Żużel ma potencjał reklamowy

Naturalnie największym zainteresowaniem sponsorów cieszą się napopularniejsze i najbardziej medialne dziedziny sportu, a w szczególności piłka nożna. Środki finansowe od bukmacherów trafiają także do innych dyscyplin, takich jak koszykówka czy żużel.
Czarny sport ma spory potencjał marketingowy. W Polsce jest wielu zagorzałych kibiców żużla, a wiele wydarzeń żużlowych jest transmitowanych w telewizji. O sile marketingowej tego sportu świadczą:

• Bardzo duża frekwencja na stadionach, mecze PGE Ekstraligi przyciągają na stadion średnio niema 10 tysięcy ludzi
• Świetne wyniki oglądalności transmisji imprez żużlowych, które są na poziomie podobnym do wyników oglądalności polskiej piłkarskiej Ekstraklasy
• Duże możliwości pozycjonowania swych reklam np. na kombinezonach żużlowców. Z drugiej strony obecnie na kombinezonach żużlowców jest wręcz nadmiar reklam, nowym reklamodawcom trudno jest więc wyróżnić swą reklamę.

– Speedway ma duży potencjał marketingowy, jednak ma też kilka minusów. Jest to sport sezonowy, ponieważ sezon maksymalnie trwa od kwietnia do października oraz przede wszystkim dyscyplina jest słabo rozpoznawalna globalnie. Poza Polską żużel jest obecny w Szwecji, Danii, Wielkiej Brytanii, Australii i w mniejszym stopniu na Łotwie i Rosji. Co cieszy, w ostatnim czasie swego rodzaju „boom” na żużel występuje w Niemczech, ale tutaj niestety kończy się lista krajów, w których żużel jakkolwiek się liczy – mówi Łukasz Kieza, Country Manager w LV Bet . – Dla nas bardzo istotne jest również to, że kevlar żużlowca, zwłaszcza w PGE Ekstralidze, jest tak naszpikowany reklamami, że wyróżnienie się na nim jest niezwykle trudne. Niemniej jednak na bieżąco monitorujemy sytuację poszczególnych klubów i rozgrywek w celu naszego zaangażowania sponsoringowego w tę dyscyplinę sportową

Niestety jest też kilka czynników, które wciąż zniechęcają zakłady bukmacherskie do lokowania swych funduszy w żużel, takie jak:

• Nieprofesjonalne zarządzanie klubami żużlowymi. Na szczęści od dłuższego czasu widzimy w tym względzie zmiany w dobrym kierunku. Kluby coraz częściej dbają o swój wizerunek medialny.
• Sezonowość sportu, żużel uprawia się praktycznie tylko przez kilka miesięcy w roku. W dodatku zawody żużlowe są często odwoływane z powodu pogody. Co więcej, ze względu na napięty terminarz, przełożone mecze często odbywają się w środku tygodnia, co naturalnie zmniejsza atrakcyjność marketingową i reklamową danego meczu.
• Generalnie małe zainteresowanie czarnym sportem na świecie. Jak wiadomo, sport ten jest popularny tylko w kilku krajach na świecie. To zaś nie skłania międzynarodowych zakładów bukmacherskich do inwestowania.
• Regionalność żużla. Czarny sport cieszy się zainteresowaniem tylko w kilkunastu miastach, a np. w Warszawie jest sport niemal anonimowy.

 

Otoczka marketingowa i telewizyjna polskiego żużla jest na najwyższym poziomie. Jednak dużym problemem jest terminowość tego sportu. Krótki sezon oraz często przekładane spotkania, które często są „dogrywane” w mniej atrakcyjnych terminach to jedne z bardziej negatywnych czynników dla sponsora. Dodatkowym problemem jest niewielka liczba klubów i miast, które mają swoją „żużlową reprezentację”, więc sponsor dzięki inwestycji w żużel nie trafi na obszar całego kraju. Niemniej jednak należy przypuszczać, że żużel będzie coraz częściej zagospodarowywany przez bukmacherów. Początkowo wszyscy sponsorowali głównie piłkę nożną, a teraz coraz szerzej otwierają się na inne dyscypliny – mówi Mateusz Banaś, analityk w Superbet.

Na początku 2018 roku jedynie Włókniarz Częstochowa ma zakład bukmacherski jako swego tytularnego sponsora (forBet). Mniejsze mowy reklamowe z bukmacherami mają też takie kluby jak Get Well Toruń czy Zudnek Wybrzeże Gdańsk oraz poszczególne imprezy np. Indywidualne mistrzostwa Polski. Specjaliści przewidują jednak, że pomimo kilku istotnych ograniczeń marketingowych żużla, zakłady bukmacherskie zainwestują w ten sport wielkie pieniądze.

Bukmacher-forBET-sponsorem-tytularnym-Włókniarza-Częstochowa

Pomiędzy skokami narciarskimi a piłką ręczną i e-sportem

W uproszczeniu można powiedzieć, że żulem interesuje się w Polsce garstka bardzo zagorzałych fanów, a dla reszty to sport wręcz anonimowy. Zakłady na mecze żużlowe nie przekraczają kilku procent obrotów bukmacherów. Z punktu widzenia legalnych bukmacherów jest to wręcz sport niszowy, o potencjale marketingowym mniejszym od skoków narciarskich, a większym niż piłka ręczna czy e-sport.
Jednakże nawet te kilka procent obrotów zakładów bukmacherskich dotyczących żużla to wciąż ogromne pieniądze, dlatego też mimo wszystko bukmacherzy chcą inwestować w ten sport. Chcą inwestować tym bardziej, że często kibic żużla to także kibic piłki nożnej, który chętnie obstawi zawody żużlowe i piłkarskie na jednym kuponie.

– Poza ligą polską znaczący udział zakładów stanowią zawody SGP, DPŚ czy SBP, jednak tutaj w dużej mierze uzależnione jest to od wyników Polaków. Jeżeli nasi jeźdźcy są na fali i osiągają dobre wyniki to gracze chętniej stawiają na te rozgrywki – komentuje Mateusz Mucharzewski, Dyrektor ds. marketingu w Milenium Zakłady Bukmacherskie 

 

O ile jednak dla meczów piłkarskich możliwość obstawienia pojawia się dużo wcześniej, o tyle kursy na mecze żużlowe wciąż często pojawiają się zaledwie na kilka godzin przed rozpoczęciem zawodów. Tu wychodzi kolejny mankament marketingowy żużla dla zakładów bukmacherskich. Kluby mają bardzo duże pole do dokonywania zmian w składzie np. wynikłej ze względu na nagłą kontuzję ważnego zawodnika, tuż przed rozpoczęciem zawodów. Z tego powodu kursy pojawiają się dopiero wtedy, kiedy znane są finalne składy poszczególnych drużyn.

– Sytuacja w żużlu różni się istotnie od innych dyscyplin, ale powoli zauważalna jest zmiana. Kluby zaczynają widzieć potrzebę rozwoju i profesjonalizacji, m.in. w obszarze medialnym. Stąd PGE Ekstraliga z roku na rok staje się coraz atrakcyjniejszym produktem medialnym. Liczymy, że ten proces będzie kontynuowany – mówi Mateusz Juroszek, prezes STS

Specjaliści wskazują także na to, że obecnie Polacy obstawiają najprostsze zakłady na zawody żużlowe, takie jak wskazanie zwycięscy danego meczu czy zawodów indywidualnych. Wraz z rozwojem zainteresowania kibiców żużla obstawianiem bukmacherskim przewiduje się, że na popularności zyskają także nieco bardziej zaawansowane metody obstawiania np. zakładów z hendicapem.

Speedway forbet

Zyskają tylko kluby PGE – Ekstraligi?

Na największe kontrakty sponsorskie z legalnymi bukmacherami liczyć mogą oczywiście kluby najwyższej klasy rozgrywkowej oraz najwyżej rangi rozgrywki międzynarodowe takie jak Speedway Grand Prix, czy Drużynowy Puchar Świata, szczególnie wtedy, kiedy w tych rozgrywkach sukcesy odnoszą polscy żużlowcy.

 

Spory zastrzyk finansowy może także dotyczyć klubów Nice pierwszej ligi żużlowej, która też ma dość spory potencjał marketingowy. Niestety na benefity sponsorskie liczyć raczej nie mogą kluby drugiej ligii. Nie będziesz też prawdopodobnie możliwości obstawiania meczów tejże ligi. Liga ta cieszy się zdecydowanie najmniejszym zainteresowaniem kibiców. Ponadto mecze tej ligi odbywają się w tym samym czasie co spotkania PGE Ekstraligi oraz Nice pierwszej ligi żużlowej. Jak mówią specjaliści, zakłady bukmacherskie będą przygotowywać oferty na dwie najwyższe klasy rozgrywkowe, zaś na drugą ligę może im po prostu zabraknąć czasu.

 

Lista Legalnych Bukmacherów Online w Polsce na 2017

Bukmacher Bonus Strona www
 TotoLotek 100% do 510 PLN + 25 zł za darmo totolotek.pl
 FORTUNA darmowe 20 zł bez depozytu + 400 PLN efortuna.pl
 LVBET 20 zł za darmo + powitany bonus do 1000 PLN lvbet.pl
 MILENIUM bonus 20 pln + 50% do 500 PLN milenium.pl
 SuperBet brak danych superbet ?
 StS 100% do 500 PLN sts.pl
 E-TOTO etoto.pl
 FORBET 100% do 650 PLN + 50 PLN iforbet.pl

źródło: SportoweFakty.wp.pl,własne

About Post Author

Copyright © Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2021