Legalny Bukmacher

zakłady bukmacherskie – Promocje i Kody

FAQ – Co to jest zakład handicap?

Handicap to wartość liczbowa ustalana przez bukmachera w celu zniwelowania domniemanej różnicy umiejętności przeciwników i uzyskania bardziej wyrównanych kursów.

Jeśli jeden z zawodników lub zespołów jest wyraźnie silniejszy niż drugi, bukmacherzy dodają słabszemu „przewagę”, która jest doliczana do uzyskanego wyniku. Przykład: Bayern München – MSV Duisburg. Handicap 0:2 (2 bramki są dodawane do wyniku uzyskanego przez Duisburg); Bayern wygrywa 1:0; dzięki handicapowi wynik zakładu brzmi jednak 1:2. Wygrał więc ten, kto wniósł zakład handicap i postawił na Duisburg.

lub:

Wnosisz zakład handicap 0:3 w meczu Niemcy — Irlandia Północna. Wynik meczu to 2:0. Z uwagi na wniesienie zakładu handicap rezultat obliczany jest w następujący sposób:

0:3 + 2:0 = 2:3

Twój „wynik” – tzn. wynik, który obowiązuje dla Ciebie w tym zakładzie, to 2:3. Wygrałeś, jeśli w tym zakładzie handicap postawiłeś na Irlandię Północną.

W piłce nożnej tak, jak we wszystkich sportach polegających na współzawodnictwie, istnieje różnica w domniemanym poziomie zespołów. Skala tej różnicy zależy od różnych czynników — począwszy od dominacji historycznej i potencjału finansowego po czynniki sytuacyjne, takie jak przewaga własnego boiska i kontuzje/dostępność zawodnika. W zakładach na piłkę nożną czynniki te znajdują odzwierciedlenie w postaci kursu, który przedstawia szansę na sukces każdej strony.

Przyjrzyjmy się bliżej zakładowi z handicapem na praktycznym przykładzie. Powiedzmy, że FC Bayern Monachium spotyka Eintracht Frankfurt w niemieckim DFB-Pokal. Zwycięstwo Monachium w normalnym zakładzie 3-drogowym daje Bayernowi szanse 1,5 na zwycięstwo, 4,0 na remis i 6,0 na porażkę. Ponieważ jesteśmy całkowicie przekonani, że Monachium wygra mecz, zamiast zwykłego zakładu 1X2, chcemy zakładu z handicapem z przewagą jednego gola dla Frankfurtu. Kursy bukmacherskie zmieniają się na 2,5 dla wygranej, 4,0 dla remisu i 4,0 dla przegranej. W naszym przykładzie oficjalny wynik to 3: 0 dla mistrza Niemiec, po odjęciu handicapu pozostanie 2: 0 dla Monachium. W tym przypadku nasz zakład okazał się sukcesem.

Oto tabela ilustrująca, jak zmienia się wynik końcowy w zależności od zakładu z handicapem.

oficjalny wynik
wynik z handicapem – 1
0:00:1
1:01:1
2:02:1
2:12:2
3:13:2
0:10:2
0:20:3
1:11:2
2:22:3

Dla zaawansowanych, istnieje inny rodzaj zakładów z handicapem, handicap azjatycki, który – jak sama nazwa wskazuje – jest bardzo popularny w krajach azjatyckich. Zakład z handicapem azjatyckim jest przedłużeniem normalnego zakładu z handicapem, w którym zakłady mogą zminimalizować ryzyko. W przeciwieństwie do zwykłego zakładu z handicapem masz szansę na odzyskanie pełnej stawki lub przynajmniej jej części.

Wyjaśnienie zakładów z handicapem

Gdy domniemana różnica w umiejętnościach jest znacząca, kursy zakładów na faworyta są tak niewielkie, że wiążą się z minimalnymi zyskami, a tym samym z niewielką zachętą dla obstawiających.

Aby zniwelować domniemaną różnicę umiejętności i udostępnić bardziej wyrównane i zachęcające kursy, bukmacherzy oferują tak zwane zakłady z handicapem. W kontekście piłki nożnej kursy zakładów z handicapem wyrównują szanse zgodnie z przewidywanym potencjałem przeciwników. Odbywa się to przez zastosowanie handicapu bramkowego — po prostu słabszej stronie dodaje się bramki (handicap dodatni) albo faworytowi odejmuje się bramki (handicap ujemny). Dzięki temu obstawiający mają szansę na uzyskanie lepszych kursów niż w przypadku obstawiania wyraźnego faworyta w tradycyjnym zakładzie 1×2 — najczęstszym zakładzie na piłkę nożną.

Handicap jest stosowany względem rzeczywistego rezultatu meczu w celu rozliczenia zakładu. Istnieją trzy rodzaje zakładów z handicapem, które należy poznać przed postawieniem zakładu:

Handicap równy

Handicap równy występuje wówczas, gdy nie ma domniemanych różnic pomiędzy siłami zespołu X i zespołu Y, dlatego handicap nie jest w ogóle nadawany i obie drużyny rozpoczynają mecz z zerowym dorobkiem.

Aby wygrać zakład, obstawiający musi trafnie wskazać zespół, który strzeli więcej goli niż przeciwnik. Ten typ handicapu nie odpowiedni w przypadku spotkań faworytów z outsiderami, ale może być przydatny ze względu na eliminowanie wyniku remisowego. Jeśli mecz zakończy się remisem, wszystkie postawione stawki są zwracane, ponieważ w przypadku zerowego handicapu żaden z zespół nie ma przewagi.

Handicap pojedynczy

Handicap pojedynczy występuje wówczas, gdy istnieje wyraźna różnica pomiędzy siłami rywalizujących zespołów.

Drużyna uznawana za faworyta otrzymuje wtedy odpowiedni handicap mający na celu wyrównanie szans, na przykład -0,5, -1, 1,5 bramki itd.

Na przykład, jeśli postawisz na zespół X, któremu przypisano handicap -1, musi on zwyciężyć różnicą więcej niż jednej bramki. Handicap zostanie wtedy uznany za pokryty, a zakład będzie wygrany.

Jeśli zespół X wygra jedną bramką, dla celów bukmacherskich mecz zakończy się remisem, a postawiona stawka zostanie zwrócona. Jeśli drużyna Y zremisuje lub wygra, zakład na drużynę X będzie przegrany.

Handicap podzielony

Handicap podzielony występuje wówczas, gdy różnica umiejętności rywalizujących zespołów istnieje, ale jest niewielka. Pozwala on podzielić stawkę na dwa osobne handicapy.

Na przykład, handicap na zespół X może wynieść (0 i -0,5). Jeśli postawisz na zespół X, który dozna porażki w meczu, przegrasz obie części handicapu.

Jeśli mecz zakończy się remisem, połowa stawki (na 0) zostanie zwrócona, a druga połowa (na -0,5) będzie przegrana. Jeśli drużyna X wygra, oba handicapy zostaną pokryte, zatem oba zakłady będą wygrane.

Trzymasz się w przeszłości i wciąż nie odchodzisz od zakładów trójdrogowych? Bardzo możliwe, że nie osiągasz zysków, które byłyby do uzyskania w zakładach piłkarskich z handicapem.

Zakłady z handicapem są często postrzegane jako bardziej zaawansowana forma zakładów w stosunku do zakładów 1X2 lub moneyline. Dla niektórych graczy zakłady z handicapem wydają się zbyt skomplikowane, więc wolą po prostu z nich nie korzystać. Z drugiej strony stanowią pewnego rodzaju wyzwanie dla obstawiających, ponieważ wyrównują szanse obu drużyn na wygranie meczu, dzięki zastosowaniu dodatniej lub ujemnej wartości liczbowej, czyli tzw. handicapu. 

Na czym polegają zakłady z handicapem?

Krótko mówiąc, handicap jest liczbą ustaloną przez bukmachera, której zadaniem jest „wyrównywanie” szans obu stron na wygranie meczu. Faworytowi przyznaje się zazwyczaj negatywny handicap, który musi pokonać, a drużynie uznawanej za słabszą przyznaje się przewagę handicapu.

Podstawowe założenie zakładów z handicapem jest takie samo we wszystkich dyscyplinach, ale biorąc pod uwagę znaczne różnice w sposobach rozgrywania meczów i zasadach gry, znajomość specyfiki konkretnego sportu ma zasadnicze znaczenie.

Zakłady z handicapem na piłkę nożną

Biorąc pod uwagę fakt, że mecze piłki nożnej kończą się zazwyczaj niewielką liczbą bramek, próba określenia zwycięzcy w zakładach z handicapem wymaga doskonałej umiejętności przewidywania. Tutaj nie chodzi o obstawienie zwycięzcy meczu, ale o ocenę skuteczności każdej drużyny.

Wartości liczbowe handicapów dotyczą zdobytych bramek. Jeśli obstawiamy zwycięstwo drużyny przy handicapie -1,5, to spotkanie musi zakończyć z przewagą przynajmniej dwóch goli, aby zakład z handicapem został uznany za wygrany. Z kolei zakład na zwycięstwo drużyny przeciwnej z handicapem +1,5 byłby wygrany, gdyby mecz zakończył się dla niej zwycięstwem, remisem lub jednobramkową przegraną.

Śledzenie wyników handicapów z danego sezonu może być przydatne, ale jeszcze bardziej użyteczne są zestawienia historycznych wyników handicapów. Niektóre drużyny mogą wykazywać tendencję do nieodrabiania handicapu w rozgrywanych meczach. Wskazuje to na błędne postrzeganie tych zespołów, czasem również przez bukmacherów.

Zakłady z handicapem na NFL

Handicap w NFL jest powszechnie znany jako „spread”. Jeśli zakład z handicapem na drużynę jest wygrywający, oznacza to, że zdołała ona „odrobić handicap”, a pozytywny wynik jest określany jako wynik „przeciwko spreadowi” (ATS).

Zakłady z handicapem są uważane za najpopularniejszą formę zakładów na NFL. Jak ukazuje Michael Konik w książce Inteligentne pieniądze, jest to rodzaj zakładów często wybierany przez doświadczonych obstawiających. Bo chociaż wymaga on od nich większej precyzji, są nagradzani wyższymi kursami na zwycięstwo faworyta lub zwiększoną szansą wygranej po postawieniu na słabszą drużynę.

Ze względu na system punktowy i wzorce ich zdobywania, niektóre wartości liczbowe są szczególnie istotne w przypadku zakładów z handicapem na NFL. Przyłożenie ze zdobyciem dodatkowego punktu (siedem punktów) i gol z pola (trzy punkty) są zdecydowanie najczęściej występującymi marginesami wygranych, co sprawia, że ujemne handicapy niewiele niższe od tych marginesów lub dodatnie handicapy niewiele wyższe od nich są bardzo wartościowe dla gracza. 

Gdy obstawiający zrozumieją działanie zakładów z handicapem, mogą rozpocząć opracowywanie strategii, korzystając z rankingów jardów na zagranie lub twierdzenia Pitagorasa, które umożliwią im podejmowanie świadomych decyzji bukmacherskich.

Zakłady z handicapem na MLB

Handicap w zakładach na bejsbol jest określany jako „runline”. W przeciwieństwie do innych sportów, handicap w bejsbolu jest stały i zawsze wynosi 1,5. Oznacza to, że jeśli dla danej drużyny handicap wynosi -1,5, musi ona wygrać przynajmniej dwoma runami, a jeśli +1,5, może wygrać lub przegrać maksymalnie jednym runem. Jednak gracze wciąż mają możliwość podwyższenia lub obniżenia wartości handicapów, decydując się na handicapy alternatywne.

Wymiary stadionu i warunki pogodowe mogą mieć duży wpływ na zakłady z handicapem w bejsbolu. Jeśli dana drużyna jest uważana za faworyta, a panujące warunki sprzyjają zdobywaniu dużej liczby punktów, to zwiększa się szansa na wygraną ze znaczną przewagą. Natomiast jeśli drużyna zajmuje niższą pozycję w rankingu, ale warunki jej będą sprzyjać, mecz z lepszym od niej przeciwnikiem może okazać się bardzo wyrównany. 

Zakłady z handicapem na koszykówkę

Koszykówka jest w pewnym sensie podobna do NFL, ponieważ w przypadku tej dyscypliny obstawiający również preferują zakłady z handicapem zamiast zakładów moneyline. Koszykówka jest jedną z najwyżej punktujących dyscyplin sportu zawodowego. Zespoły w trakcie jednego meczu zdobywają zazwyczaj łącznie ponad 200 punktów. Ze względu na niewielkie znaczenie pojedynczego punktu i dużą częstotliwość ich zdobywania nie wyznacza się stałych wartości dla handicapów, jak ma to miejsce w innych dyscyplinach.

Bez względu na rynek zakładów warto zwrócić uwagę na wpływ kontuzji i harmonogramu rozgrywek na poziom gry drużyny. Warto też rozważyć, które dane statystyczne mogą być pomocne w identyfikowaniu nieprawidłowych ocen na rynku zakładów. Co więcej, wyniki przeciwko spreadom w pewnym stopniu ukazują, które drużyny są potencjalnie przeceniane lub niedoceniane przez bukmacherów.

Zakłady z handicapem na tenisa

Zakłady z handicapem w tenisie różnią się od tych stosowanych w większości dyscyplin sportowych, ponieważ dla jednego meczu dostępne są dwie różne opcje handicapu. Oprócz zakładów typu moneyline i na sumy gracze mogą postawić zakład z handicapem — w odniesieniu do gemów bądź setów. 

Handicap na gemy jest określany dla łącznej liczby gemów wygranych przez jednego z zawodników. Załóżmy czysto hipotetycznie, że Rafael Nadal miał handicap o wartości -6 w stosunku do Miszy Zwieriewa, a wynik meczu prezentował się następująco: 6-4, 6-2, 6-4 (18-10). W takiej sytuacji Nadal obroniłby handicap -6, ponieważ wygrał spotkanie ośmioma gemami.

Inną opcją handicapu dostępną w zakładach tenisowych jest handicap na sety. W tym wypadku obstawia się czy zawodnik wygra bez straty seta (przy handicapie -1,5 lub -2,5) lub stawia się na uniknięcie sytuacji przegranej do zera w setach (przy handicapie +1,5 lub +2,5).

Zrozumienie, na czym polega zakład z handicapem w różnych dyscyplinach sportowych jest stosunkowo łatwe. Jednak dopiero zgłębienie wiedzy na temat konkretnego sportu pozwoli graczom zdobyć przewagę nad bukmacherami. Dostęp do odpowiednich informacji ma decydujące znaczenie w wypracowaniu stabilnych zysków, ale aby osiągnąć sukces, należy zdobyć niezbędną wiedzę na temat rodzajów zawieranych zakładów.Co oznacza handicap +1?

Na przykład handicap -1 dla zespołu będzie oznaczał, że startuje on z -1 bramek. Oznacza to, że muszą wygrać 2 bramkami, aby wyniki rzeczywiście mogły się pojawić. Z drugiej strony, handicap +1 daje drużynie przewagę 1 bramki. … Jeśli Swansea wygra 2 bramkami, zakład zakończy się zwycięstwem.Co to jest handicap 0:1 lub -1?

Oznacza to, że gospodarze dają drużynie gości przewagę 1 gola przed rozpoczęciem meczu, czyli rozpoczynają mecz od wyniku 0-1. Każdy klient, który postawi ten zakład, musi pamiętać, że pod koniec meczu handicap 0:1 lub -1 zostanie dodany do rzeczywistego wyniku meczu, aby dać łączny wynik. Aby wygrać taki zakład, drużyna, w gospodarzy na ktorą stawiasz, musi wygrać przewagą 2 bramek (2:0, 3:1).Co to jest handicap -2,5?

Przy handicapie -2,5 to drużyna Gości staje się faworytem, bo Gospodarze musieliby wygrać przynajmniej różnicą trzech bramek:

*zwycięstwo Gospodarzy – 3,40
*zwycięstwo Gości – 1,22

Warto zwrócić uwagę, że w obu przypadkach nie istnieje możliwość remisu. Dlaczego? Ponieważ handicap sprawia, że jedna z drużyn traci na starcie poza jedną lub dwoma bramkami również połowę gola, a więc wyrównanie w myśl panujących w futbolu zasad nie jest możliwe, bo nie da się strzelić połowy bramki.Co to jest handicap 0:2 lub -2?

Oznacza to, że gospodarze dają drużynie gości przewagę 2 bramek przed pierwszym gwizdiem sędziego, rozpoczynającego mecz. W tym wypadku spotkanie zaczyna się od wyniku 0:2. Typer który postawi taki zakład, musi wiedziećć, że pod koniec meczu handicap 0:2 lub -2 zostanie dodany do rzeczywistego wyniku meczu, aby dać łączny wynik. Aby wygrać taki zakład, drużyna, w gospodarzy na ktorą stawiasz, musi wygrać przewagą 3 bramek (3:0, 4:1).Kiedy warto grać handicap?

Na pytanie, kiedy warto stosować handicap, odpowiedzieliśmy już częściowo w pierwszej części artkułu. Taki rodzaj zakładu sprawia, że nawet w spotkaniach z murowanym faworytem szanse mogą się wyrównać, a przede wszystkim kursy stać bardziej atrakcyjne. W praktyce daje to graczom dwa ważne udogodnienia. Po pierwsze, gdy są przekonani, że spotkanie zakończy się wysokim zwycięstwem, mogą podnieść swoją wygraną dzięki wysokiemu kursowi. Po drugie handicapy dają większe pole manewru osobom, które nie mają wiele czasu na analizy bukmacherskie i śledzenie wielu rozgrywek. Jeśli gracz na co dzień może sobie pozwolić na śledzenie poczynań tylko topowych drużyn i jednej ligi, musi liczyć się z mniej atrakcyjnymi kursami. W końcu przykładowo w lidze hiszpańskiej Barcelona, Atletico czy Real zawsze uchodzą za faworytów. Handicap pozwala więc weekendowym kibicom również zająć się bukmacherką bez konieczności obstawiania losowych wydarzeń sportowych.

About Post Author

Copyright © Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2021