Legalny Bukmacher

zakłady bukmacherskie – Promocje i Kody

Dlaczego zakłady akumulowane (AKO) są nieopłacalne?

Gwiazdor Premier League stracił fortunę

Na pewno większość z nas, rozpoczynając przygodę z zakładami bukmacherskimi, wybierała (lub robi to w dalszym ciągu) kilka zdarzeń na jednym kuponie tzw AKO.

Co to znaczy AKO?

Zakład AKO (inaczej zakład zakumulowany) to zakład na wyniki co najmniej dwóch zdarzeń. Możesz dowolnie kombinować zdarzenia na poszczególne wyniki, będące w ofercie Fortuny, z tym zastrzeżeniem, że na jednym kuponie nie mogą się znajdować zdarzenia wzajemnie się wspierające. Nie możesz więc umieścić np. tego same zdarzenia w różnych miejscach listy wyników, tzn. Brazylia V-wygra i równocześnie Brazylia zajmie miejsce 1-2.

Ileż to razy wystarczył jeden mecz, który niszczył cały kupon, czego efektem jest strata postawionych pieniędzy? Co robimy źle, dlaczego tak się dzieje, co mogę poprawić,czy mamy wyjątkowego pecha? Odpowiedź znajduje się w… czystej matematyce! Tak, liczby potrafią pokazać niemal wszystko. Dziś wyjaśnię dlaczego nie opłaca się grać kuponów akumulowanych (znanych powszechnie jako AKO). Uprzedzając pytania: nie,nie będziemy opisywali taśmy,które namiętnie puszczają „dziadkowie” w „zmieniakach” za 2 złote.

 

Piłka nożna w zakładach bukmacherskich.

Żeby ograniczyć ryzyko w zakładach bukmacherskich, trzeba obrać taką strategię, by zwiększać sobie szanse na wygraną. W piłce nożnej występują trzy rezultaty – wygrana (1), remis (X lub 0)  i przegrana (2). Patrząc na fubol czysto matematycznie, odrzucając pozostałe czynniki wpływające na wynik jak skład druzyny, miejsce w tabeli, absencje, kontuzje itp, to szansa na wytypowanie wyniku spotkania wynosi 33,3% (1 wynik, podzielony na 3 możliwości).

Każde zdarzenie (dwudrogowe, albo trzydrogowe) posiada taką samą wartość prawdopodobieństwa. Oczywiste jest, że w rzeczywistości prawdopodobieństwa mogą się rozkładać różnie na każde ze zdarzeń, jednak żeby jak najbardziej uprościć analizę w niniejszym mini poradniuk, przyjmujemy równe wartości dla każdego wytypowanego wariantu (czysto matematyczny podział).

Co to znaczy zdarzenie jednodrogowe, dwudrogowe i trzydrogowe?

 • Typowanie jednodrogowe to nic innego jak obstawianie spotkania typem pojedyńczym 1 albo X albo 2.
 • Typowanie dwudrogowe to obstawianie spotkania dwoma wybranymi typami np. 1X,12,albo X2.
 • Typowanie trzydrogowe to obstawianie spotkania trzema typami 1, X i 2.

Czas na przykład z AKO. Załóżmy, że w kuponie będą zdarzenia tylko z piłki nożnej. Poniżej przedstawiamy tabelę, która prezentuje szanse trafienia kuponu akumulowanego (od 2 zdarzeń, do 12).

 

 Ilość zdarzeń na kuponie 

 Szansa wygrania kuponu

2 11,09 %
3 3,69 %
4 1,23 %
5 0,41 %
6 0,14 %
7 0,05 %
8 0,02 %
9 0,01 %
10 0,00168 %
11 0,00056 %
12 0,00019 %

 

Jak możesz zauważyć, matematyczne szanse trafienia AKO z dwoma zdarzeniami wynoszą niewiele ponad 11%. Im więcej zdarzeń z piłki nożnej na kuponie, tym szanse drastycznie maleją. Przy czterech zdarzeniach już jest to niewiele ponad 1%, przy dziewięciu zdarzeniach 0,01%, a przy dwunastu zdarzeniach szansa wynosi… 0,00019%!

Skąd znam procent szans na trafienie?

Jest to łatwe do policzenia, możesz mnie zweryfikować:

 • Krok 1. Włącz kalkulator z Windowsa.
 • Krok 2. Policz 0,333 (czyli 33,3%) do potęgi 2 (czyli dwa zdarzenia w AKO). Na kalkulatorze Windowsa napisz 0,333 i kliknij w przycisk x^y i później kliknij 2 i kliknij ENTER. Wynik się potwierdzi. Jeśli chcesz sprawdzić większą ilość zdarzeń, to zamiast dwójki daj jakąkolwiek liczbę z powyższego przykładu. Wyjdzie to samo co w tabeli.

Jak obstawiać piłkę nożną?

Co się w takim razie stanie jeśli zmienimy sposób stawiania w piłce nożnej?

Zamiast konkretnego rezultatu wytypujemy ilość bramek w meczu, np. poniżej/powyżej 2,5 bramek? Samo to działanie zwiększy szanse na trafienie pojedynczego zdarzenia z 33,3% do 50% (będą tylko 2 rezultaty – powyżej i poniżej). Jak zwiększą się szanse trafienia kuponu, jeśli wykorzystamy te informacje do kuponu akumulowanego? Przykład poniżej przedstawiam na podobnej tabeli (od 2 zdarzeń do 12).

 Ilość zdarzeń na kuponie 

 Szansa wygrania kuponu

2 25,00 %
3 12,60 %
4 6,25 %
5 3,13 %
6 1,56 %
7 0,78 %
8 0,39 %
9 0,20 %
10 0,09766 %
11 0,04883 %
12 0,02441 %

Jak możesz zauważyć, szanse niewiele się zwiększą. Przy dużej ilości zdarzeń w kuponie (gdzie będzie tylko poniżej/powyżej) szanse na wygranie całego kuponu są nikłe.

Powyższy przykład dobitnie pokazuje, że nie opłaca się grać kuponów akumulowanych. Dzięki takiej grze możemy być w praktyce pewni, że pieniądze postawione u bukmachera tam zostaną. Owszem, dzięku dodaniu do tych statystyk czynników zewnętrznych tj. składy, miejsce w tabeli, absencje, kontuzje itp. możemy zwiększyć sobie szanse, ale moim zdaniem tylko o niewielki procent.

Co polecamy – granie singlami.

Szanse drastycznie się zwiększają. Jeśli każde zdarzenie z piłki nożnej typujesz osobno, szansa wynosi 33,3-50% (w zależności, czy typujesz ilość bramek, czy dokładny rezultat – wygrana/remis/przegrana). Jak to wygląda w innych dyscyplinach?

 

 • Piłka ręczna – 33,3% (wygrana/remis/przegrana)
 • Tenis – 50% (wygrana/przegrana)
 • Siatkówka – 50% (wygrana/przegrana)
 • Koszykówka – 33,3% (wygrana/remis/przegrana)
 • Hokej – 33,3% (wygrana/remis/przegrana)Dla kogoś, kto zaczyna grę polecamy granie singlami w taki sposób, by matematyczne szanse wynosiły 50%. Możesz grać dyscypliny takie jak siatkówka, tenis, albo doprecyzować typy z piłki nożnej, gdzie szanse wynoszą 50% (poniżej/powyżej 2,5 gola, strzeli/nie strzeli itp.).

  I NAJWAŻNIEJSZE: Dokładając do tego analizę meczu (bez tego ani rusz!), składy, kontuzje, wszelkie informacje, jestem pewny, że częstotliwość wygranych zwiększy się drastycznie. Połączenie wiedzy z prawdopodobieństwa wraz z wiedzą i informacjami na temat meczu da znakomite rezultaty. 

  Jeśli nabierzesz doświadczenia, możesz próbować zwiększyć ryzyko i zejść do 33,3%.

  Oczywiście zdarzają się gracze, co potrafią wygrywać kupony akumulowane. Natomiast polecamy grać zdroworozsądkowo. Jeśli jesteś absolutnie pewny swoich typów, to umieszczaj maksymalnie 3 mecze w kuponie. Bądź jednak świadom, że podejmujesz zdecydowanie większe ryzyko, niż wybierając tylko jedno spotkanie do gry.

About Post Author

Copyright © Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2021