Ustawa hazardowa zostanie zliberalizowana 1 lipca 2017

Jarosław Gowin 12 grudnia 2016 w „Sygnałach dnia” pytany o restrykcyjną ustawę z 2009 roku, przegłosowaną tuż po wybuchu tzw. afery hazardowej.

Stare zakazy ustawy

Zakazywała ona urządzania wideoloterii oraz gier na automatach do hazardu i w pokera poza kasynami. – Nieopatrznie podniosłem rękę za wprowadzeniem w życie tej ustawy. Polska poniosła gigantyczne, wielomiliardowe straty na skutek tej ustawy. Dlatego kilka miesięcy temu postanowiliśmy ustawę zmienić tak, żeby pieniądze płynęły do budżetu – mówił wicepremier.

 

Polska Razem Jarosława Gowina przygotowała w maju liberalizację przepisów.

W założeniach projektu znalazła się wtedy legalizacja pokera, poluzowanie przepisów dotyczących zakładów wzajemnych oraz przekazanie pieniędzy uzyskanych z branży hazardowej na „ważne cele społeczne”, w tym sportowy rozwój młodzieży.

 

– Największym minusem obecnych rozwiązań jest wrzucenie do jednego worka, takiego twardego hazardu – jednorękich bandytów, gry w kasynach – oraz zakładów bukmacherskich, czy gier karcianych, takich jak poker. Chcemy, żeby w Polsce panowała w tej sferze normalność i zdrowy rozsądek – mówił ówcześnie szef Polski Razem.

Zbigniew Boniek za

Przy prezentacji projektu był również prezes PZPN Zbigniew Boniek, który wyraził zadowolenie z liberalizacji przepisów dla bukmacherów. – Nie ma czego się absolutnie wstydzić. Jest to bardzo poważny rynek, który może doprowadzić do tego, że do kasy państwa wpłyną uczciwe, normalne pieniądze, a z tych pieniędzy będzie mógł korzystać także polski sport – mówił Boniek.

 

We wrześniu PiS przygotował własny projekt ustawy hazardowej, już mniej liberalny niż pomysł Gowina. Autorzy zachowali postulat legalizacji gry w pokera poza kasynami oraz możliwość reklamowania zakładów bukmacherskich, wprowadzili jednak szereg obostrzeń na pozostałe formy hazardu. Gry na automatach według projektu PiS będą mogły odbywać się wyłącznie w kasynach lub w specjalnych punktach prowadzonych przez spółkę Skarbu Państwa. Kary za posiadanie automatów bez koncesji mają wzrosnąć z 12 do 100 tys. zł. Zakazany ma być również hazard on-line.

 

Kontrowersyjnym zapisem ustawy autorstwa PiS jest blokowanie stron internetowych z hazardem. O ten przepis zapytali w interpelacji do ministra finansów autorstwa Jacka Sierpińskiego posłowie Kukiz’15 Jakub Kulesza, Jacek Wilk, Tomasz Jaskóła, Magdalena Błeńska i Rafał Wójcikowski: „Czy nie obawia się Pan, że stworzenie prawnego i technicznego mechanizmu pozwalającego na blokowanie stron internetowych oferujących nielicencjonowany hazard może być w łatwy sposób wykorzystane do blokowania dowolnych innych treści w Internecie, w tym niezależnych informacji i krytyki władz, jak np. w Chinach – niekoniecznie przez obecny rząd, ale przez któryś z następnych?” W odpowiedzi uzyskali ogólnikowe zapewnienie, że poruszone w interpelacji kwestie zostaną poddane „pogłębionej analizie”. Zapis jednak nie zniknął z ustawy.

 

Ważną zmianą w projekcie ustawy jest pozwolenie na reklamowanie firm bukmacherskich. „Realne straty ponosi również sport, który wszędzie na świecie firmy oferujące hazard w internecie wymiernie sponsorują – w Polsce przy ustawowej prohibicji firmy te nie widzą sensu sponsorowania” – pisze Ministerstwo Finansów w uzasadnieniu projektu.

 

– Operatorzy gier i zakładów online są naturalnymi partnerami dla klubów i związków sportowych stąd ich powszechna obecność we wszystkich liczących się ligach świata. Budżety marketingowe tych firm w dużej części wydatkowane są właśnie na sponsorowanie klubów – mówiła portalowi sport.pl Joanna Dzios, rzeczniczka European Gaming and Betting Association – stowarzyszenia zrzeszającego największe europejskie firmy bukmacherskie.

 

– Liczę, że nowelizacja rzeczywiście powstanie, ale mam nadzieję, że przeprowadzona zostanie ostrożnie i umiejętnie, by otworzyć rynek i zachęcić firmy do inwestowania w sport. Nie zamykamy się na żadnego partnera. Nie widziałbym nic złego, gdyby firma bukmacherska zostałaby np. sponsorem tytularnym ligi – stwierdził Dariusz Marzec, prezes Ekstraklasy S.A.

 

Z liberalizacji ustawy hazardowej ucieszą się również pokerzyści.

– Ustawa z 2009 r. bardzo niesprawiedliwie potraktowała pokera. Jesteśmy postawieni na równi z innymi grami hazardowymi, a z definicji poker to gra umiejętności z elementem losowym. Wprowadzono kosmiczny podatek na poziomie 25 proc., który wyrzucił z Polski wszystkie wielkie turnieje. Ani graczom, ani organizatorom coś takiego się nie opłacało. Polscy pokerzyści muszą jeździć po całym świecie i grać poza krajem. Tam płacimy za hotele, restauracje, przejazdy, samoloty i komuś innemu napędzamy gospodarkę. Wolelibyśmy zostawić pieniądze w Polsce – tłumaczył dziennikarzom sport.pl Marcin Horecki, polski pokerzysta i prezes stowarzyszenia Wolny Poker dążącego do zmiany prawa.

 

Ustawa została jesienią oddana do notyfikacji w celu sprawdzenia zgodności z prawem unijnym. – Jest notyfikacja Komisji Europejskiej, więc niebawem znów ruszą prace nad projektem w Sejmie – informował w zeszłym tygodniu szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Henryk Kowalczyk.

 

– Podjęliśmy z ministrem Morawieckim decyzję o tym, żeby już nie zmieniać tej ustawy, dlatego, że to by groziło tym, że cofnięta nam zostanie notyfikacja; na kolejne wiele miesięcy hazard pozostanie w szarej strefie, a Polacy tracić będą miesięcznie po 100, 200, 300 milionów złotych – kontynuował w poniedziałek Gowin. Jednak, jak się okazuje, nie koniec na tym…

 

– Zaraz po przyjęciu tej ustawy, przygotujemy nową, która wyłączy zakłady wzajemne i grę w pokera, i zliberalizuje to tak, żeby można było wreszcie spokojnie obstawiać zakłady bukmacherskie, spokojnie grać w pokera, żeby to już nie była szara strefa – zapewniał polityk. – Już w tej ustawie, która, wierzę w to, zostanie w tym tygodniu przyjęta przez Sejm, będzie można reklamować zakłady bukmacherskie – dodał wicepremier.

 

Źródła: PAP, salon24.pl, podatki.abc.com.pl, sierp.libertarianizm.pl, sport.pl

Ustawa hazardowa zostanie zliberalizowana 1 lipca 2017
4.9 (97.5%) 8 votes

Tekst zawiera treści reklamowe | +18 | Obowiązuje regulamin Serwis LegalnyBukmacher.com,przeznaczony jest TYLKO dla osób które skończyły 18 lat. Prezentujemy na swoich łamach tylko te zakłady bukmacherskie, które posiadają zezwolenie do urządzania zakładów wzajemnych wydane przez Ministra Finansów.
  • Totolotek zezwolenie Ministerstwa Finansów AG/9/7251/8/LBU/2012/2013/RD61485;
  • Fortuna zezwolenie Ministerstwa Finansów SC/12/7251/10/WKC/11-12/5565;
  • LV Bet zezwolenie Ministerstwa Finansów PS4.6831.9.2016.EQK;
  • Milenium zezwolenie Ministerstwa Finansów SC/12/7251/17-7/ARP/BMB/2011/BMI9-10599;
  • eToto zezwolenie Ministerstwa Finansów AG9(RG3)/7251/15/KLE/2013/17;
  • forBET zezwolenie Ministerstwa Finansów PS4.6831.10.2016;
  • STS zezwolenie Ministerstwa Finansów SC/12/7251/11-6/KLE/2011/5540/12;
  • SuperBet zezwolenie Ministerstwa Finansów PS4.6831.4.2017;
  • TOTALbet zezwolenie Ministerstwa Finansów PS4.6831.12.2017;
  • PZBuk zezwolenie Ministerstwa Finansów PS4.6831.26.2017;
  • Betclic  zezwolenie Ministerstwa Finansów PS4.6831.26.2017;
  • BetFan zezwolenie Ministerstwa Finansów PS4.6831.3.2018
  • Ewinner zezwolenie Ministerstwa Finansów PS4.6831.29.2017
  • Typiko zezwolenie Ministerstwa Finansów PS4.6831.30.2017
  • Traf ZW zezwolenie Ministerstwa Finansów PS4.6831.3.2018
  • Polski Bukmacher zezwolenie Ministerstwa Finansów PS4.6831.28.2017
Udział w nielegalnych grach hazardowych może stanowić naruszenie przepisów. Hazard związany jest z ryzykiem